in

Takyidat Nedir ?

Takyidat Belgesi Nasıl Alınır ? Ne İşe Yarar ?

Takyidat Belgesi Nedir ?

Kelime anlamı ile takyidat ‘ayrıntı’ olarak bilinmektedir. Takyidat belgesi herhangi bir gayrimenkul üzerinde üçüncü kişilerin hakkını korumak için gayrimenkul üzerindeki mülkiyet hakkını farklı şekillerde sınırlayan şerh, vefa hakkı, haciz, şufa hakkı, ipotek, ön alım hakkı, intifa hakkı, irtifak hakkı, serbest dereceden istifade hakkı gibi hakların bildirildiği belgedir.

Kısacası takyidat belgesi, tapunun genel ayrıntısını göstermekte olan belgeye verilen isimdir.

Takyidat belgesi almak istiyorsanız günümüz koşullarında belli bir miktarda harç ücreti yatırmanız gerekiyor ve ancak bu harç parasını yatıran mülk sahipleri Takyidat belgesi alabiliyor.

Bu harç, Ziraat Bankası, Halkbank, İş Bankası ya da Vakıfbank’a yatırılabiliyor.

Takyidat Belgesi Nasıl Alınır ?

Takyidat belgesi, yalnızca malın sahibi ya da bu mülkten hak sahibi olan kişiler tarafından alınabilir. Ülkemizde Takyidat belgesi Tapu Müdürlüğünden alınmaktadır. Bu belgeyi alabilmek için yukarıda da bahsedilen anlaşmalı bankalara yani Vakıfbank, Ziraat Bankası, İş Bankası ve de Halkbank’a takyidat harcı yatırılması gerekiyor. Günümüzde bulunan bazı bankalar yatırılması gereken bu harcı sadece gişelerden tahsil ederlerken, özellikle Ziraat Bankasından takyidat harcı yatırılmak istenir ise işlemi ATM cihazı aracılığı ile gerçekleştirmek gerekiyor. Eğer iskan adına takyidat belgesi almak gerekiyor ise söz konusu apartmanda bulunan her dairenin bağımsız olarak harç ücretini banka şubelerinden birine yatırması gerekiyor.

Takyidat Belgesini Kimler Alabilir ?

Günümüzde tapu işlemlerinin yapılması hususunda takyidat belgesinin de büyük bir önemi bulunmaktadır. Takyidat belgesini genel olarak mülk sahibi olan kişi ya da bu mülkten hak sahibi olan kişiler alabilmektedirler. Takyidat belgesinin günümüzde 3. Şahıslar vasıtasıyla alınması veya verilmesi kesinlikle mümkün değildir. Takyidat belgesi, Tapu Müdürlüğü tarafından verilmekte olan bir belge olup, harç bedelinin bankaların şubeleri ya da ATM’lerinden yatırılıp makbuzu ile birlikte tapu müdürlüğüne gidilmesi gerekmektedir.

Takyidat Belgesi E-Devletten Alınabilir mi ?

Tapu Müdürlüğünde gerçekleştirdiğimiz tapu senedi, ipotek belgesi, taşınmazın tapu kaydı ve hisseli taşınmaz tapu kaydı gibi birçok işlemi artık e-devlet üzerinden gerçekleştirebiliyoruz. Son revizyonla, 46 prosedür, tapu il müdürlüklerine gidilmeden e-devlet üzerinden yapılabiliyor.

Takiydat belgesi alma işlemi de günümüzde e- devlet uygulaması üzerinden yapılabilen işlemler arasındadır.

Ne düşünüyorsunuz?

150 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Elazığ Bizmişen TOKİ Konutları Bugün Sahiplerini Buluyor !

SGK’dan 14 İlde Taşınmaz İhalesi