in

Tapu Harcı Nasıl Ödenir ?

Kredi Kartı İle Tapu Harcı Nasıl Ödenir ? Tapu Harcı Hangi Bankalara Ödenir ?

Tapu Harcı Nasıl Ödenir ?

Gayrimenkul satışlarında alıcı ve satıcı belli oranlarda tapu harcı ödemektedir. Harcın içeriği, işlemlerin mahiyetine ve değer esasına göre nispi veya maktu olarak alınmaktadır. Taşınmazların alım ve satım işlemleri sırasında alınan hizmet bedeli olan tapu harcı olmadan satış işlemi gerçekleşmez. Tapu ücretleri, Tapu Müdürlükleri tarafından alınmaktadır. Gayrimenkul satışlarında satıcı, tapu işlemlerini başlatarak Tapu Müdürlüğü’ne başvuruda bulunur. Bu işlemden sonra başvuran kişi, sms yoluyla haberdar edilmektedir. İlk mesajda işlemin sisteme alındığı hakkında bir bilgilendirme yapılır. İkinci mesajda ise randevu tarihi yanı sıra yatırılacak harç miktarı belirtilir.

Kredi Kartıyla Tapu Harcı Nasıl Ödenir ?

Bu aşamadan yani harç yatırıldıktan sonra ise alıcı ve satıcı nüfus cüzdanları ile birlikte, alınan randevu saatinde Tapu Müdürlüğü’nde olurlar. Burada ödeme işlemi, tercihe göre nakit ya da kredi kartı ile yapılabilmektedir. Son zamanlarda kullanımı giderek artan kredi kartı, tapu harcı ödemelerinde de tercih edilmeye başlanmıştır. Bu nedenle artık birçok insan nakit paradan ziyade veznelerden kredi kartı ile ödeme yapmaktadırlar. Ayrıca bu işlem gayet hızlı gerçekleştiğinden, zamandan tasarruf da sağlamaktadır. Kredi kartı ile ödeme yapmak isteyenlerin bunu veznedeki görevliye bildirmesi gereklidir. Çünkü buna bağlı olarak vezne, sizi diğer bir vezneye yönlendirebilmektedir. Ancak kredi kartı ile tapu harcı ödeme esnasında herhangi bir ek ücret alınmamaktadır. Sms ile iletilen harç tutarından fazlası tahsil edilmez. Bu doğrultuda hem güvenilir hem de hızlı bir şekilde satış işlemi sonuçlanmış olur.

Tapu Harcı Hangi Bankalara Ödenir ?

Bu kapsamda hizmet veren bazı bankaların isimleri şöyle; Yapıkredi Bankası, T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Halkbank, Şekerbank, Oyak Bank, Turkish Bank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Akbank, tapu harcı ödenebilen bazı bankalardır. Tapu harcı ödeme işlemleri, internet üzerinden kredi kartı ile de çok rahat bir şekilde yapılabiliyor. Kredi kartı ile tapu harcı ödemeyi, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi sitesinden yapmanız mümkün. Bununla birlikte isteyen kişiler, e-Devlet üzerinden de tapu harcı ödeyebilirler. E-Devlet’ten ödeme yapmak isteyenler, Tapu ve Kadastro Harç ve Döner Sermaye Sorgulama / Döner Sermaye Ödeme başlığına tıklayarak, hızlı bir şekilde harç ödemesi yapabilirler.

Ne düşünüyorsunuz?

233 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Ev Dekorasyonunda Kolonyal Stil

Tapu Eşe Nasıl Devredilir ?