in

Tapu İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tapu dairelerine başvurmadan önce bir takım evrak hazırlığı yapmanız ve tapu işlemleri esnasında belirli noktalara dikkat etmeniz, işlemlerinizi çok daha hızlı ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlar.

Türkiye genelinde her yıl ortalama bir milyondan daha fazla konut el değiştiriyor. Konut alım ve satımlarında ise bazı zamanlar alıcı ya da satıcı olan vatandaşlar bazı mağduriyetler yaşıyorlar. Bu tür mağduriyetlerin yaşanmaması adına bazı hususlara dikkat edilmesi gerekiyor.

Sattığınız ya da aldığınız evin tapu devir işlemleri için tapu dairelerine başvurmadan önce bir takım evrak hazırlığı yapmanız ve tapu işlemleri esnasında belirli noktalara dikkat etmeniz, işlemlerinizi çok daha hızlı ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlar.

Tapu İşlemleri İçin Gereken Evraklar

Alıcının ve satıcının nüfus cüzdanları veya yetkilendirilen vekil için vekaletnamenin aslı,
Alıcıya ait 2 adet, satıcıya ait 1 adet vesikalık fotoğraf,
Konutun zorunlu deprem sigortası kaydı,
Tapu çıkarıldı ise ilgili mülkün tapu belgesi,
Konutun bağlı bulunduğu belediyeden alınacak olan emlak rayiç bedeli.

Tapu dairelerinde yapılacak işlemlerin başlatılabilmesi için tüm bu evrakların kusursuz bir şekilde hazırlanması ve müracaat için yetkili görevliye teslim edilmesi gerekir. Başvuru esnasında eksik evrak olduğu fark edildiği takdirde tapu işlemleri başlatılamaz. Bu noktadan sonra tapu işlemleri devam edemeyeceğinden, eksik olan evrakları tamamlayarak yeniden müracaat etmeniz gerekecektir.

Tapu İşlemleri Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut alımı yapacak olan vatandaşlar için satın alınacak olan gayrimenkulün ekspertizini yaptırmak yararlı olacaktır. Alınacak olan ekspertiz raporu belediye encümeni kararı, tapu takyidatı, deprem hasarı gibi noktalarda hem alıcıların hemde satıcıların gayrimenkul ile ilgili bilgi sahibi olmalarını sağlayacaktır.

Belediyeden emlak rayiç bedeli alınırken geçmişe dönük emlak borcunun olmaması gereklidir. Bunun dışında tapu prosedürleri yüksek bedelli, mülkiyet hakkını ihtiva etmekte olup taşınmaz satış vaadi içermektedir. Bu kapsamda sözleşmeler özenle hazırlanmalı ve bu sözleşmeleri taraflar her hususta dikkatle incelemelidir.

Tapu Müdürlüğüne Önceden Uğramak Avantaj Sağlayabilir

Alım satım işlemleri öncesinde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne uğrayıp satış prosedürlerine dair gerekli evraklara dair bilgi alınabilir.

Satış aşamasına gelinmesi halinde ise tarafların öncelikli olarak anlaşmaları ve yazılı anlaşma yapmaları da hem alıcı hemde satıcı açısından koruyucu olacaktır. Yaşanabilecek bir cayma halinde yazılı belge olması tarafların hakları da korunmuş olacaktır.

Satış müracaatları ise DASK, emlak rayiç bedel yazısı ve diğer evraklarla beraber yapılacak. Ardından ise Tapu Müdürlüğü başvuruları kabul edecek sonrasında SMS ile taraflara bilgi verecek. Daha sonraki süreçte alım-satım harcı ve döner sermaye harcı tutarları taraflara iletilecek. Taraflar aralarında hazırladıkları anlaşmalar kapsamında bu harç ödemelerini yapacaklar.

Ödemelerin tamamlanmasının sonrasında ise yine kurum tarafından ilan edilen tarih ve saatte Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nce tapu devri tamamlanacak.

Ne düşünüyorsunuz?

216 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Çorum Belediyesi 14 Arsayı Satışa Çıkardı

Tutuklu ya da Hükümlüler Gayrimenkul Satışı Yapabilir mi ?