in

Tapuda Ham Toprak Ne Demek ?

Ekonomik fayda sağlanması ya da tarım alanına dönüştürülmesi mümkün olan yerler Kadastro Kanunu’nun 18. maddesi gereğince ‘ham toprak’ ya da ‘hali arazi’ olarak adlandırılır. Peki ham toprak nasıl satın alınır ya da nasıl kiralanır ?

Niteliği ham toprak olan bir taşınmazın maliki, Maliye Hazinesidir. Peki, ham toprak nedir ? Ne tarla ne de arsa sıfatını taşımayan ham toprak, ekonomik fayda sağlanması ya da tarım alanına dönüştürülmesi mümkün olan yerlere verilen isimdir. Kadastro Kanunu’nun 18. maddesi gereğince bu alanlar ‘ham toprak’ veya ‘hali arazi’ olarak adlandırılır. Bu özelliklere sahip olan yerler hazine adına kayıtlıdır ve tutanakta yazmaktadır.

Ham Toprak Kiralama Nasıl Olur ?

Tarımsal faaliyette bulunmalarını sağlamak amacıyla, topraksız ya da yeterli toprağı olmayan çiftçiler için ikamet ettikleri veya nüfusa kayıtlı oldukları mahalle ve köylerde bulunan hazineye ait tarım arazileri 10 yıl süreyle kiraya verilmektedir. Hazine arazisi kiralamak için ilgili kurumlara dilekçe ile başvurulması gereklidir. Peki ham toprak kiralama nasıl olur ? Ham toprak arazileri 3 farklı usulde kiralanmaktadır. Bunlar, açık teklif usulü, pazarlık usulü ve kapalı teklif usulüdür. Hangi arazilerin hangi usuller ile kiralanabileceği, Milli Emlak Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde bulunmaktadır.

TAPUDA HAM TOPRAK NASIL SATIN ALINIR ?

Ham toprak satın alabilmek için 208’nolu Milli Emlak Genel Tebliği’nde belirlenen dört koşulun yerine getirilmiş olması gereklidir. Aksi durumda satın almanın gerçekleşmesi mümkün olmamaktadır.

Bir arazinin ham toprak ya da hali arazi olarak kabul edilmesi için gereken şartlar:

  • Arazi, yasanın belirlediği alan içerisinde olması gereklidir. 11’inci maddede yasanın belirlediği alanlar açıklanmaktadır.
  • Arazinin tarım arazisi sıfatında bulunan amaçlardan biri için kullanılmasıdır. Diğer bir deyimle, arazinin üzerinde; bitki, meyveli ağaç ekimi, dikimi, yetiştirilmesi, bakımı yapılmalıdır. Hayvancılık ve bunun gibi faaliyetler tarım arazisi tanımı dışında kaldığı için bu araziler üzerinde hayvancılık yapamaz ya da herhangi bir yapı inşa edemezsiniz. Aksi taktirde hali arazi sahibi olmanız mümkün değildir.
  • Arazinin tapu kütüğünde yazılı olan tarımsal niteliğinin bulunması gereklidir. Yani arazi, tapu kütüğünde zeytinlik ise siz o zeytin ağaçlarını söküp tarlaya meyve ekemezsiniz. Bu yüzden arazinin aslı ne ise o şekilde tarımsal faaliyet sürdürmeniz gereklidir.
  • Arazinin hala tarımsal amaç için kullanılıyor olmasıdır. Buna göre, taşınmaz malın tapu kütüğünde yazılı olan cinsi tarım arazisi olsa bile eğer taşınmaz mal fiilen tarım arazisi olarak kullanılmıyorsa bu araziyi satın almanız olası değildir.

Ne düşünüyorsunuz?

92 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İstanbul’da Konut İmarlı Arsalar Satışa Çıkarıldı

Ahara Temlik Nedir ?