in

Tarihi Eser Statüsünde Bir Mülk Alıyorsanız Bunları Bilmeniz Gerekiyor !

Tarihi eser statüsünde bir yeri alım sürecine girmeden önce gelin bu tarihi yapıların çeşitlerine göz atalım.

Evin konumu, niteliği ve yaşı gibi birçok faktör evin değerini belirler. Alıcıların pek çoğu yeni binalar ararken son yıllarda tarihi eser niteliğine sahip olan mülklere de ilgi arttı.

Tarihi eser mülk alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor ?

Öncelikle tarihi eser değeri taşıyan bir evi almak normal bir evi alma sürecinden çok daha farklıdır. Çünkü bu evler farklı bir statüde bulunmaktadır. Gelin bu tarihi yapıların çeşitlerine göz atalım.

Derecelerine Göre Tarihi Eser Mülkler

Tarihi eser niteliğine sahip olan mülkler kendi içinde birinci, ikinci ve üçüncü derece olmak suretiyle üç kategoriye ayrılır.

Birinci Dereceden Tarihi Eser Mülk

Bu yapıların içinde ve dışında hiçbir değişiklik uygulanmadan aynen korunması gerekir.

İkinci Dereceden Tarihi Eser Mülk

Evin alıcısı tarihi eser olan mülkün özgün niteliğini bozmayacak şekilde birtakım ufak tefek değişiklikler yapabilmektedir. Bu nedenle alıcı, evin içinde ve dışında yapabileceği değişiklikleri ilgili kurumlardan araştırmalı, konu ile ilgili bilgi sahibi olmalıdır.

Üçüncü Dereceden Tarihi Eser Mülk

Kesin bir sınırlama olmamakla birlikte, bu yapıların içerisinde yapılacak tüm değişiklikler Anıtlar Yüksek Kurulu’nun onay vermesi sonucunda yapılabilir. Bu hususta Anıtlar Yüksek Kurulu dışında herhangi bir yerin izin vermesi söz konusu değildir.

Satın almayı planladığınız tarihi eser mülkün hangi statüde olduğunu belirledikten sonra yukarıda belirttiğimiz koşullara göre değişiklik yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra tarihi konut alırken üzerinde durmanız gereken başka konular da vardır.

Mülkle İlgili Bilgi Toplayın

Özellikle tarihi eser statüsünde bir mülk alırken araştırma yapmanız çok önemlidir. Bilgileri ilk önce Tapu ve Kadastro Müdürlüğü, Koruma Uygulama ve Denetim Büroları ve Anıtlar Yüksek Kurulu gibi resmi kurumlardan edinmeye gayret edin. Bunların dışında mülkün bulunduğu konumun yetkili belediyesinden de yapı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Mülkü satın alırken işin ehli olan bir danışmandan tavsiye almanız da işinizi kolaylaştıracaktır.

Restorasyon

Tarihi eser niteliğine sahip bir mülkü satın aldıysanız, bir sonraki adım ise mülkün restorasyon aşamasıdır. Gerekli izinler alınmadan ve gerekli belgeler olmadan restorasyon çalışması yapılması olası değildir. Öncelikle alanında tecrübeli ve etkin bir mimarlık ofisi ile anlaşmanız gerekir. Tarihi evlerin restorasyon çalışmasının yapılabilmesi için ilk önce rölöve çalışması olmak suretiyle, restitüsyon ve restorasyon projeleri ile birlikte kurula başvurulması gerekiyor. Alınması gereken izinler alındıktan sonra kurulla irtibatı kesmeden yetkili bir restoratör eşlik edecek şekilde restorasyon çalışmasına başlanır. Restorasyon projesi kurulun takibinde, aşama aşama onaylanarak gerçekleşir.

Tüm bunların yanında tarihi eser mülklerin alım ve satım işlemleri hakkında tapu harcı ödeme zorunluluğu da mevcuttur.

Ev almak ömürlük bir yatırımdır, yıllarca yaşayacağınız ortamı iyi seçmeli, tüm özellikleri ayrı ayrı değerlendirmelisiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

225 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kira Vergisinden Nasıl Muaf Olunur ?

Emlak Sektöründe Dijital Ve Geleneksel Pazarlama