in

Tarım Arazisi Miras Yoluyla Nasıl Bölünür ?

Tarım Arazisi En Fazla Ne Kadar Bölünebilir ?

Tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesini engellemek amacıyla düzenlenen yasa ile şehirdeki evlat, babadan kalan tarlayı, bedeli karşılığında köydeki kardeşine devretmek zorunda olacak.

Tarım Arazisi En Çok Ne Kadar Bölünebilecek ?

Tarım arazisi bölünme suretiyle asgari büyüklüğün altına düşürülemeyecek. Bu rakamı bölgeler itibarıyla Tarım Bakanlığı belirleyecek.

Ancak, bakanlığın belirleyeceği tutar seracılık yapılan arazilerde 3 dönüm, meyve bahçelerinde 5 dönüm, mutlak tarım arazilerinde 20 dönümden az olamayacak.

Asgari arazi büyüklüğünden farklı olarak ilçeler bazında ‘yeter gelirli arazi büyüklüğü’ yasayla belirlendi. Örnek olarak; bu rakam sulu tarla için Adana’nın Tufanbeyli ilçesinde 95 dönüm, Seyhan ilçesinde 50 dönüm olacak.

Arazinin Tapusunu Almadan Hisse Paylaşımı Yapılabilir mi ?

Tapuyu almadan arazilerin mirasçılar arasında pay edilmesi de yasak olacak. Tarım arazilerinde asgari parsel büyüklüğünün altında yeni hisse oluşturulamayacak.

Fındık ve Çay Bahçesinde de 5 Dönüm Geçerli mi ?

Özel iklim ve toprak ihtiyacı olan zeytin, çay, fındık gibi bitkilerin yetiştiği alanlarda, bakanlığın uygun görüşüyle daha küçük parsellere izin verilebilecek.

Arazinin Bölünmesi Nasıl Önlenecek ?

Bakanlık, her ilçe için tapu müdürlüklerine bölünemez arsa büyüklüklerini bildirecek. Tufanbeyli’deki 95 dönümlük arazi, hiçbir şekilde bölünemeyecek.

Mirasta Devir İşlemi İçin Süre Var mı ?

Mirasa konu tarımsal arazi ve yeter gelirli tarımsal arazilerde mülkiyetin devri temel olacak. Devir prosedürünün bir yılda tamamlanması gerekecek.

Mirasçının Seçenekleri Neler ?

Mirasçılar haklarını, arazinin büyüklüğüne göre bir ya da daha çok mirasçıya, aile malları ortaklığına veya kuracakları limited şirkete devredebilecekler. Ya da toplu olarak üçüncü şahıslara satabilecekler.

Devirde Öncelik Nasıl Belirlenecek ?

Eğer mirasçılar kendi aralarında anlaşamazlarsa devredilecek mirasçı sulh hukuk mahkemesi kanalıyla belirlenebilecek.

Burada öncelik köyde tarımla uğraşan kardeşe verilecek. Birden çok kardeş tarımla uğraşıyor ise, geçimini miras konusu araziden sağlayan kardeş öncelikli olacak.

Devralan Mirasçı Parasını Ödemezse Ne Olur ?

Araziyi devralan kişi diğer mirasçıların parasını ödemek adına bankadan kredi kullanmak durumunda kalırsa, kredi faizinin bir kısmını Bakanlık üstlenebilecek. Buna rağmen ödeyemezse, arazi mahkeme kararıyla satılabilecek.

Arazi Sonradan Değerlenirse Ne Olacak ?

Arazi, yirmi yıl içerisinde tarım dışı nedenlerle (maden çıkması, imar geçmesi vs.) değerlenirse, diğer mirasçılar bundan pay alacak.

Yasadan Öncekilerin Durumu Ne Olacak ?

Arazilerin bu yasadan önce henüz paylaşımı yapılmamış ise, mirasçılar arasındaki devir işlemleri, önceki yasa hükümlerine tabi olacak. Yeni yasa, geçmişe yürümeyecek.

Ne düşünüyorsunuz?

241 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Gayrimenkul Danışmanı Olmanın Avantajları

7 İlde Aylık 389 TL’ye TOKİ Konut Satışı Başlıyor !