in

Ters Dubleks Nedir ?

Ters Dubleks Mimarisinin Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir ?

Dubleksler, tek katlı konutlara göre daha çok bağımsız yaşam alanları sunmaları, geniş metrekareleri ile kalabalık ailelerin ihtiyaçlarını karşılamaları, bahçe ve teras kullanımı gibi avantajlara sahiptir. Müstakil, kat, bahçe ve ters dubleks olmak suretiyle farklı kullanım amaçlarına göre tasarlanabilirler.

Çoğunlukla apartmanların en üst katlarında bulunan dubleks dairelere kat dubleksi adı verilir. Müstakil dubleks konutlara göre daha düşük maliyetlidir. Bahçe dublekslerinde ise bahçeden erişim olmakla beraber ev girişi genelde üst kattan yapılır. Bahçeye açılan alt katta oturma alanları ve mutfak, üst katta ise yatak odaları, çalışma alanları ve banyolar yer alır.

Ters Dubleks Nedir ?

Ters dubleks mimarisi alışılmış dubleks kavramının aksine ikinci katın altta yer almasıdır. Ters dubleks mimarisinde mutfak ve salon gibi ortak kullanım alanları üst katta, yatak odaları da alt katta yer alır. Bu mimari yaklaşım ile bilhassa ısınma ihtiyacının yüksek olduğu yatak odalarının alt katta bulunması ısınma açısından verimlilik elde edilmesini sağlar. Ters dubleks evler bodrum katlarının daha verimli bir biçimde değerlendirilmesini sağlar. Bu nedenle normal dublekslere göre daha uygun fiyatlıdırlar. Genellikle uyumak için kullanılan alanlarda ciddi ışık problemi yaratan bir durum yoksa zemin kat daha ekonomik bir tercih olarak avantaj sağlar.

Standart Dubleks Nedir ?

Bu tanıma göre iki katlı konut biçiminde olan bu dubleksler, müstakil veya apartman daireleri olarak tasarlanır. Böylesi konutlarda ikinci kata merdivenle bağlanan dubleks tipleri evlerde; genelde alt katlarda salon ve mutfak üst katlarda ise yatak ve çocuk odaları yer alır.

Bahçe Dubleksi Nedir ?

Bu tip dubleksler, ters dublekslere benzemekle beraber, konuta girişleri üst kattan sağlanır. Konut iç dizaynı ise, bahçe dubleksi konutlarda giriş katında mutfak ve yatak odası, alt katı ise bahçeye açılan salon şeklinde olur.

Çatı Dubleksi Nedir ?

Bu tür konutlar ise, bilhassa gençler tarafından ilgi görüyor. Çatı dublekslerin standart dubleksten farkı, ikinci katının çatı katı olarak tasarlanması. Bu tür dubleksler metrekare olarak diğerlerinden küçüktür ve ikinci katları da son derece alçak bir mimari yapıya sahiptir yalnız, geniş bir terasları olduğunu unutmamak gerekir.

Ters Dubleks Mimarisinin Avantajları

Isı İzolasyonu

Ters dubleks kavramının ortaya çıkışında zemin katlarda bulunan dairelerin değerinin yükselmesi olduğu düşünülse de aslında bu durum her zaman geçerli değildir. Ara katlarda veya çatı katında olan ters dubleks dairelerde ısı yalıtımının daha etkili olduğunu söylemek mümkün olabilir. Ortak kullanım alanlarının aksine yatak odaları ve çalışma odalarında daha çok ısınma ihtiyacı ortaya çıkar. Bu da ters dubleks dairelerin sunmuş olduğu önemli bir avantajdır.

Avantajlı Fiyatlar

Dubleks dairelerin fiyatları normal dairelere göre son derece yüksek olabilir zira geniş bir kullanım alanı ve ferahlık sunarlar. Ters dublekslerin çıkış mantığı ise bilhassa zemin, bodrum ve yüksek giriş dairelerin değerlenmesini sağlamaktır. Bu daireler tek başlarına üst kat daireler ile kıyaslandığında daha ucuzdurlar ve daha az talep alırlar. Ancak bu konumdaki bir daireyi ters dubleks mimarisi ile tasarlamak dairenin değerinin artmasını sağlar. Yine de alışılmış olan normal dublekslere göre ters dublekslerin fiyatları daha avantajlı olmaktadır.

Kalabalık Aileler İçin Uygun

Dubleks evler genelde kalabalık aileler için son derece rahat bir kullanım biçimine sahiptir. İki katın olması aynı evde birbirlerini yaşam alanlarına çok dahil olmayan iki farklı ailenin yaşamasına imkan sağlar. Özellikle yaşlı ebeveynler, onların çocukları ve torunlar için dubleks evler iyi bir yaşam alanı olabilir. Ters dubleksler ise yukarıda da bahsetmiş olduğumuz üzere daha standart ve çatı dublekslere göre daha ekonomik olduğu için kalabalık ailelerin bütçelerini çok sarsmadan satın alabilecekleri veya kiralayabilecekleri konut seçenekleri arasında yer alırlar.

Ters Dubleks Mimarisinin Dezavantajları

Işık ve Havalandırma

Ters dubleks daire almaya karar verdiğiniz zaman üç temel unsura bilhassa dikkat etmeniz gerekir. Havalandırma, ışık ve rutubet konusu ile ilgili küçük bir inceleme yaptığınız zaman bu mimariye sahip bir evi gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Zemin veya bodrum katta kalan alanda herhangi bir havalandırma ve rutubet problemi olmaması bu evi tercih edilebilir kılar. Bununla beraber doğal ışık da alabilen bir konumdaysa ferah bir evde oturmak isteyenler için ters dubleks öne çıkar. Ancak zemin ve bodrum katlarda rutubet ve havalandırma problemi sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu tür bir inceleme yaparken hangi mevsimde olduğunuz bile büyük önem taşır.

Tadilat Gereksinimi

Kelepir olduğunu düşündüğünüz bir ters dubleks aldığınız zaman yukarıda da bahsettiğimiz nedenlere bağlı olarak tadilat yaptırmanız gerekebilir. Özellikle rutubet problemi ile sonradan karşılaştığınız zaman ciddi tadilat ihtiyacınız ortaya çıkacaktır. Bu ihtimali göz önünde bulundurmanız ve risk alıp alamayacağınıza karar vermeniz önemlidir. Aksi takdirde tadilat için ihtiyaç duyduğunuz bütçeyi ayırana kadar rutubetli, havasız ve sağlıksız bir yaşam alanına sahip olursunuz.

Ne düşünüyorsunuz?

311 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Milas Tapu Müdürlüğü İle Protokol İmzalandı

Otopark Yönetmeliği’nde Nihai Karar Alındı !