in ,

Tiny House Nedir ?

Yaşadıkları alanları ve mekanları küçültmeyi tercih eden insanların oluşturduğu bu sosyal hareketin tarihçesi nedir ?

Tiny House (küçük ev) genellikle 10 metrekare ile 30 metrekare arasında, tekerlekli ya da sabit olarak geliştirilen evlere verilen isimdir.

Bir evden daha çok anlam taşıyan tiny house, bir yaşam şekli olarak kabul edilir. Tüm dünyada ilgi gören, küçük ancak daha kullanışlı bir yaşam alanı yaratmasıyla avantaj sağlayan küçük evler, farklı boyut ve şekillerde inşa edilebiliyor.

TİNY HOUSE TARİHÇESİ

Türkiye’de de yaygınlaşmaya başlayan küçük ev akımı, ABD’de bilhassa 2008 küresel ekonomik krizi döneminde insanların alternatif ev arayışlarının sonrasında batı ülkelerinde de gelişmeye başlayarak bir sektör haline gelmeye başlamış. Alternatif bir yaşam arayanların tercihi olan bu akım vasıtası ile, zevkinize göre küçük evi kolayca satın alabilir, şahsınıza ait imarlı, imarsız arsa veya bahçede yaşayabilirsiniz.

Hem ekonomik hem de çevreci bir seçenek olduğu için sürdürülebilir yaşamı teşvik etmekle beraber deprem açısından da güven veren tiny house, deprem kuşağında bulunan bir ülkede yer almamız nedeniyle bu akıma olan ilgiyi zaman içinde daha fazla artırabilir.

Tiny house hareketi, basitçe ifade etmek gerekirse, yaşadıkları alanları ve mekanları küçültmeyi tercih eden insanların oluşturduğu sosyal bir harekettir. Kişiler çevre ile ilgili nedenler, mali nedenler ya da özgürce seyahat ederek yaşamak gibi farklı gerekçeler ile bu harekete katılmışlardır.

Bu hareket, insanlara kendi yaşam tarzlarından farklı yollar olduğunu göstererek yardımcı olmaktadır. Amerika’dan başlayıp bilhassa diğer gelişmiş ülkelerde de gittikçe büyüyen ve gelişen bir harekettir.

Tiny House’lar 10 m2 ile 30 m2 arasında, tekerlekli ya da sabit olarak inşa edilen yapılardır, her şekil, boyut ve form da olabilirler. Küçük ama daha verimli kullanılan mekanlarda sade ve ekonomik bir yaşam sağlarlar. Mobil olanları sıradan bir karavan gibi gözükebilirler ama bu evler sadece görünüş olarak sevimli değiller bunun yanı sıra çevre dostu ve sürdürülebilir yaşamı teşvik ederler.

Mikro evleri inşa etmek ve sonrasında yaşamak için daha az kaynak kullanılır ve bu da daha az enerji kullanımı, daha az atık ve daha az karbon ayak izi demektir. Ayrıca güneş paneli sistemi, lityum pil enerji depolama, kompost tuvalet, oluşan gri suyun sulama için tekrar kullanılması gibi özellikleri vasıtası ile şebekeden bağımsız kendiliğinden yetebilen yenilikçi, akıllı ve yeşil evlerdir.

Tiny house ile sürdürülebilir yaşam sadece enerji kullanımının düşmesi anlamına gelmiyor. Bununla birlikte bu faturalarında düşmesi demek. Bu şekilde yaşamayı tercih eden bireylere göre, tiny house yaşamının anlamı daha küçük, daha kolay ve daha sürdürülebilir bir hayat tarzıdır.

Ne düşünüyorsunuz?

232 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Bedelsiz Kiralama Nedir ? Aile İçi Kira Sözleşmesi Yapılır mı ?

Tam Kapanma Döneminde Tapu Daireleri Açık mı ?