in

Toki’ye Nasıl Başvuru Yapılır ?

Toki Konutlarına Başvuru Yapmak için Hangi Belgeler İstenir ? Toki Kura Çekilişi Nedir ?

Toki, bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda, coğrafi özellikleri ve yapısal problemleri çözecek şekilde kentsel değişim ve dönüşümü sağlamaktadır.

Toki, gayrimenkul sektörüne emlak projeleri kapsamında yatırımcıların kampanyalı konut projelerinden yararlanarak konut sahibi olmaları için birçok imkan sağlıyor. Toki’ye nasıl başvuru yapılır, başvuru süreci nasıl takip edilir, 2021 yılında hangi illerde Toki konut satışı olacak gibi tüm soruların yanıtları haberimizde…

Toki Nedir ?

Toki, Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı, bilhassa sosyal konut üretimi için kurulmuş olan kamu kuruluşudur.

“Her yıl 100 bin sosyal konut” sloganı ile Türkiye’nin her köşesinde konut projeleri yapan Toki, Sosyal konutlar, Uydu Kentler, Afet Konutları, Göçmen Konutları ve Tarımköyler olmak suretiyle birçok konut başlığına yer vermektedir. Tüm bunların yanı sıra ticari ünite satışlarının da yapıldığı Toki’de bütçenize uygun yatırım olanağı sizi bekliyor.

2021 Toki Projeleri Kapsamında Hangi İllerde Konut Satışı Yapılacak ?

2021 konut projeleri dahilinde İstanbul, Ankara, İzmir gibi birçok büyükşehirde konut yapmayı planlayan Toki, ‘’her yıl 100 bin sosyal konut’’ kavramıyla herkesi konut sahibi yapacak. Güncel Toki projeleri satışını takip etmek isteyen yatırımcılar, https://www.toki.gov.tr/ adresinin ‘’Satışlar’’ kısmından diledikleri il ve ilçede projelerin yer alıp almadığını öğrenebilir, duruma göre de başvurularını gerçekleştirebilirler.

Toki’ye Nasıl Başvuru Yapılır ?

Öncelikle, ister kuralı çekilişlerde isterseniz de alt gelir projelerinde müracaat yapılmadan önce ikamet veya nüfusa kayıtlı olma şartı aranmaktadır. Ancak ‘açık satışlarda’ ikamet ya da nüfusa kayıtlı olma şartı bulunmuyor.

“Toki’ye konut sahibi olmak için nasıl başvuru yapılır ?” sorusu için ise başvuru şartları, projelerin durumlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle başvuracağınız konut projelerine dair tüm ayrıntıları Toki’nin resmi web sitesinden, ilgili projenin satış duyuruları kısmından öğrenebilirsiniz.

Toki Konutlarına Başvuru Yapmak için Hangi Belgeler İstenir ?

Toki, uygun ödeme koşulları ile konut ya da iş yeri sahibi olmak isteyen vatandaşlar için iyi bir yatırım alternatifi sunuyor.

Peki vatandaşlardan müracaat için hangi belgeler istenmektedir ?

Öncellikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma, 18 yaşını doldurmuş olmak (projeye göre istenilen yaş aralığı değişiklik gösterebilir), üzerine kayıtlı herhangi bir gayrimenkul bulunmama gibi şartları sağladıktan sonra satılık konutlara başvuru yapmak için bazı belgeler talep edilmektedir.

Bu belgeler;

T.C kimlik numarası,

Fotoğraflı nüfus kayıt örneği,

Vergi sicil numarası gibi belgeler konut projelerine başvuru yapmanız için yeterlidir.

Toki Konut Satışlarında Engelli ve Şehit Yakını Olan Vatandaşlar için Öncelik Var Mıdır ?

Toki, projelerindeki konut satışları için şehit olan vatandaşların aileleri ve engelli vatandaşlara öncelik tanımaktadır. Engelli vatandaşların konut projelerine başvuru yapmaları için; 18 yaşını doldurmuş olmak, yüzde 40 ve üzeri engelli raporuna sahip olma gibi koşullar aranmaktadır. Tüm bu koşulların sağlandığı durumlarda ise satışa çıkarılan konutlar içerisinde yüzde 5’i bu vatandaşlara ayrılmaktadır. Tüm bu durumlar doğrultusunda satışta olan konutlar kura yolu ile hak sahiplerine teslim ediliyor.

Toki Kura Çekilişi Nedir ?

Toki projesinden konut sahibi olmak isteyenlerin başvurularının dahil edildiği çekilişte, ‘’Hak sahibi belirleme’’ kurası yapılır. Kura, noter huzurunda banka ve idare yetkilileri dahilinde yapılmaktadır. Kura sonucuna göre konut sahibi olmaya hak kazanan yatırımcılar, idarenin ilan edeceği tarihlerde T.C. Ziraat Bankası Gayrimenkul Satış Sözleşmesi ve kredi kullanma işlemi gerçekleştirebilir.

Yine kura çekilişine göre hak sahibi olamayan vatandaşlar ise yatırdıkları başvuru ücretlerini, kuranın yapıldığı tarihten itibaren iki iş günü içerisinde T.C. Ziraat Bankası yetkili şubelerinden geri alma hakkına sahiptirler.

Toki Sözleşmesi’nde Hangi Belgeler İstenmektedir ?

Başvuru yaptığınız projenin bulunduğu ilin sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ettiğinizi, Nüfus müdürlüğünden alınacak ikametgah ile kanıtlamanız istenmektedir. Aynı zamanda hane halkının net gelirini gösteren belge ve gerekli görüldüğü takdirde ek belgeler de talep edilmektedir.

Ne düşünüyorsunuz?

249 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Konut Mağduriyeti Masada !

Shaker Stili Nedir ? Shaker Dekorasyon Stilinin İpuçları