in

Tretuvar Nedir?

Tretuvar nasıl yapılır ? Tratuvar seviyesi ne kadar olmalıdır ?

Gayrimenkul sektöründe kullanılan bir terim olarak sıkça karşılaştığımız tretuvar kelimesi, dilimize Fransızca’dan geçmiş ‘yaya kaldırımı’ anlamına gelmektedir. Tretuvar nedir ? Tretuvar nasıl yapılır ? ve Tratuvar seviyesinin ne kadar olması gereklidir ?

Tretuvar kelimesi genel olarak inşaat sektörü literatüründe sıklıkla geçen bir terimdir ve Fransızcadan dilimize geçmiştir. Sözcük anlamı yaya kaldırımı demektir. Bir bina tretuvarı, bina çevresini kaplayacak bir şekilde binaları suya karşı güvenliğini sağlamak için yapılan yaya kaldırımı demektir. Bu tip kaldırımların genişliği genel olarak bir metre kadardır. Tretuvarın bir diğer işlevi de yürüyüş yolu ile araç yolunu ayırmak, böylece yayaların yürüyüşünü güvenlik ile sağlamaktır. Bazı durumlarda, bina tadilatı esnasında tretuvar alanı sınır olarak kabul edilir.

Tretuvar Nasıl Yapılır ?

Tretuvar yapımı için gerekli olan adımlar aşağıdaki listede sıralanmıştır:

  • Tretuvar yapmak için yapılacak ilk işlem kum dolgu sıkıştırmaktır. Burada önemli olan bir nokta, dolgunun kompaktör silindir makinesi ile sıkıştırılması olacaktır. Eğer bu adım atlanırsa yağan ilk yağmurda kaldırım üzerinde çökmeler görülecektir.
  • Bu işlemden sonra, en uygun beton dökülür.
  • Dökülen beton donmadan önce yüzeyinin düz ve uzun bir alet ile düzleştirilmesine perdah denmektedir. Perdah işlemleri, zemini pürüzsüz hale getirmek için yapılır. Bu adımların özenle izlenmesi, tretuvarın ne kadar iyi derecede koruma yapacağını etkilemektedir. Eğer bu koşullar yerine getirilmezse koruması gereken su geçişi engellenemeyecektir.
  • Perdah işlemlerinden sonra, önceden seçilmiş olan kaplama malzemesi uygulanır. Kaplama malzemesi genel olarak kil taşı veya granit gibi malzemelerden yapılmaktadır. Bordür olarak uygulama akabinde yapılmaktadır.

TRETUVAR SEVİYESİ NEDİR ?

Henüz yapım aşamasında olan binalarda, binaların cephe aldığı yolun tretuvar seviyesinden kot verilir. Parselin almış olduğu kot, yol cephesinin tam ortasına denk gelecek bir şekilde hiza alınarak en yüksek nokta belirlenir. Bu adım kot seviyesi belirlemenin ilk aşamasıdır. Bu kot seviyesinde, tretuvar kota göre belirlenen yol seviyesinden yaklaşık 18 santimetre yukarıda olacak bir şekilde alınmalıdır. Tretuvarın çevresinde bulunan yol veya alan kotuna göre 20 ila 30 santimetre arası maksimum yükseklik olarak görülmektedir. Aksi takdirde işlevini yerine getiremez. Tretuvar seviyesini ölçmek için, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nin yönergeleri altında hareket edilmektedir. Bu yönergeye göre, tretuvar seviyesi yol seviyesinin 0,18 metre üzerinde olması gereklidir. Eğer yolların genişliği aynı ise ve yollar arasındaki kot farklı en çok bir buçuk metre ise yolların kesiştiği tretuvarın üst seviyesinden kot verilmektedir.

Ne düşünüyorsunuz?

151 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Giyinme Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı

Peşinat Olmadan Banka Kredisi İle Ev Nasıl Alınır ?