in

Ulusal Adres Veri Tabanı (UAVT) Nedir ?

UAVT sorgulama nasıl yapılır ?

Türkiye’de ev ve işyeri dahil her konutun bir adres kodu bulunuyor. Bu kod, posta, telefon ve kapı numaralarından farklı. Yine, binaların ve içinde bulunan dairelerin/ofislerin de adres kodları farklı. Her ev ve iş yerine özel olan bu adres kodu, 10 haneden oluşuyor.

UAVT, Ulusal Adres Veri Tabanının kısa adı ve tüm adres kodları bu sisteme kayıtlı. 1 Mart 2013’de Zorunlu Deprem Sigortası programıyla beraber uygulanmaya başlandı. Deprem sigorta poliçelerinin yapılmasında, yenilenmesinde, olası problemlerde hızlı şekilde adrese ulaşılmasında önemli bir rol oynuyor.

Ulusal Adres Veri Tabanı (UAVT) sisteminde, Türkiye’de ki tüm binaların adres ve kodları bulunuyor. Bu sistem, mahalle, sokak, bulvar, cadde, bina ve iç kapı numaralarıyla birlikte kullanılmaya başlandı.

Kamu kurum ve kuruluşları tüm yazışmaları adrese kayıt sistemi UAVT üzerinden yaptığı için bilgilerin doğruluğu önemli. Vatandaşa hızlı ve doğru biçimde ulaşılması için bu bilgilerin doğru girilmesi gerekiyor. Bu nedenle olası adres değişikliklerinizi en hızlı biçimde kayıt ettirmelisiniz. Bunun dışında da periyodik olarak UAVT sistemine girerek, bilgilerinizi kontrol etmelisiniz.

UAVT, İçişleri Bakanlığına bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından kurulmuştur. Sistemin yürütülmesi ve denetimi bu birim tarafından yapılıyor. Bu sistemle adrese kayıt sistemi daha kapsamlı hale getirilmiştir. Türkiye’deki adresler tek bir veri tabanında toplandığı için yetkisi bulunan kamu kurum ve kuruluşları diledikleri kişilere rahatça ulaşabiliyorlar.

UAVT Adres Kodu Nasıl Sorgulanır ?

Adres kodu 10 haneli olup, her bina, ev ve işyerine özeldir. Dask poliçesi hazırlamada, poliçe ödemelerinin yapılmasında ve birçok kamu prosedürlerinde adres kodu kullanılıyor. Binanızın, evinizin ya da işyerinizin adres kodunu sorgulayabilir ve basit şekilde öğrenebilirsiniz.

Adres kodunuzu, www.adreskodu.dask.gov.tr ya da e-devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

Dask üzerinden adres kodu öğrenmek 5 adımdan oluşuyor.

Birinci adımda “adres kodunu öğren” butonuna tıklanıyor.

İkinci adımda il, ilçe, bucak/köy, mahalle seçenekleri belirleniyor.

Üçüncü adımda cadde/bulvar/meydan; bina/site; bina numarasına göre seçeneklerden biri tıklanıyor. Belirlenen seçeneğe göre aşağıdaki seçeneklerden biri tercih ediliyor.

Dördüncü adımda bina adı seçiliyor.

Beşinci adımda ise iç kapı numarası belirlediğinde, “ben robot değilim” doğruluğunu sağlama ekranı açılıyor. Bu doğrulama yapıldığında adres koduna ulaşılıyor.

TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr sitesine girilerek Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sayfasından NVİ Adres Bilgilerim seçeneği tercih ediliyor ve sonrasında adres bilgileri ve adres kodu listeleniyor.

Ne düşünüyorsunuz?

162 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0.88 Faiz Oranı İle Konut Kredisi ! Devletten Yeni Destek !

Gayrimenkul Araştırmalarına Ödül !