in

Uygulama Projesi Nedir ?

Uygulama Projesi Nasıl Hazırlanır ?

Bir inşaata başlanılmadan önce ortaya çıkacak yapının ne şekilde olacağına dair yapılan tüm planlamalar daha önceden tasarlanmaktadır. Yapıların ne şekilde inşa edileceği ve işin sonunda ortaya nasıl bir yapı çıkacağı en ince ayrıntısına kadar tasarlanmaktadır. Uygulama projelerinin önemi de bu noktada ortaya çıkmaktadır.

UYGULAMA PROJESİ NEDİR ?

Mimarlık ve mühendislik proje çalışmalarının amacı yapılacak olan yapının tasarlandığı gibi sonuçlandırılmasıdır. Bunun için de yapı inşaatındaki programlar tüm detayları göz önüne alınarak bir proje ile birleştirilir. Bu projeye de uygulama projesi adı verilir. Uygulama projesi, inşa sürecinin en ince detayına kadar planlanmasıdır.

Uygulama projesinin içerisinde çok kapsamlı proje detayları bulunmaktadır. Bir yapının inşası esnasında uygulama alanında ihtiyaç duyulacak tüm teknik detaylar ve bilgiler yazılarla ve rakamlarla açıklanmaktadır. Kesin proje haline getirilen uygulama projelerinde en ince detaya kadar düşünülür.

Uygulama projelerinde bir kesinlik özelliği bulunmaktadır. İnşaatlar, uygulama projelerine göre inşa edilir. Şantiye aşamasında uygulanması gereken tüm detaylar bu proje ile belirlenmektedir. Uygulama projesi bir kaba yapı projesidir. Bu kaba yapıya daha sonra ince yapı eklemeleri yapılır. Ancak ince yapılar kaba yapı projelerine uyumlu olmak zorundadırlar. Bunun için de uygulama projeleri bir inşaatın temel projesidir. Ayrıca resmi işlemlerde de bir yapının ruhsat projesi şeklinde de değerlendirilirler.

UYGULAMA PROJESİ NASIL HAZIRLANIR ?

Uygulama projeleri belirli ölçeklerle hazırlanmalıdırlar. Buna göre uygulama projelerinin ölçekleri 1/1, 1/5, 1/10, 1/20 ve 1/50 şeklinde olması gereklidir. Uygulama projelerinin birinci kısmında genel sistem detayı, çatı ayrıntıları, merpen ayrıntıları, doğrama ayrıntıları, asma tavan ayrıntıları, duvar kaplama ve lambri ayrıntıları, özel imalat ayrıntıları gibi birimlere yer verilir. İkinci kısımda ise kesitler, kat planları ve görünüşler yer alır.

Ne düşünüyorsunuz?

210 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Evden Çıkarılan Kiracı, Taşındığı Yeni Evin Kira Farkını İsteyebilir Mi ?

Dünya Genelinde Konut Piyasası