in

Yapı Kayıt Belgesi Nedir ?

Yapı Kayıt Belgesi Ne İşe Yarar, Nasıl Alınır ?

Yapı Kayıt Belgesi Nedir ?

Yapı kayıt belgesi, yapının devlet tarafından belirlenmiş koşullara uygunluk taşıdığını kanıtlayan bir belgedir. Resmi şartlara uygunluğun onaylanmış ve belgelenmiş halidir. İmar affı neticesinde sıkça bahsi geçen bu belge yapı alımı ya da satımı ile ilgilenen kişiler için belirleyici nitelik oluşturur. İmar barışı kapsamında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bildirilmeyen kaçak binalar da resmi bir bina haline gelmiştir. Bu sisteme kayıt yaptırabilmek için kişilerin gerekli olan başvuruları yapmaları gereklidir.

Yapı kayıt belgesi ile binada abonelik işlemleri yapılır. Abonelik işlemleri elektrik, su, doğal gaz gibi ihtiyaçlara dair olup, belgenin bulundurulması zorunludur. Bu işlemin amacı izinsiz yapıların oluşturulmasına mani olmaktır. Yapı kayıt almaya hak kazanamayan binalar için kaçak kabul edilmesi ve yıkım kararı alınması öngörülmüş, yıkım kararı iptali için ise yapı kayıt belgesi alınması zorunluluğu getirilmiştir.

Yapı kayıt belgesi almak isteyen kişiler yapı için kayıt başvurusu yapmalıdır. Bu başvuru işlemini kişiler E-Devlet sistemi vasıtasıyla gerçekleştirebilirler. Bunun için kişi kayıt başvurusu yaptıktan sonra belirlenen tutarda ödeme yapmalıdır. Başvurunun sonrasında geçen 24 saatlik süre zarfında ödemenin yapılmış olması gerekir. Buna göre yapı kayıt belgesi almak için kişi ilk önce E-Devlet sistemine giriş yapmalıdır.

Başvuru işlemi için kayıt belgesi talebinde bulanan kişinin kendi T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ile giriş yapması gerekmektedir. Sisteme giriş sağlandıktan sonra ise arama bölüme yapı kayıt belgesi yazılarak arama yapılır ve başvuru işlemi tamamlanır.

Yapı Kayıt Bedeli Nasıl Hesaplanır ?

Yapı kayıt belgesi için başvurulan yapı, arsa emlak değerine göre ölçülür. Bu hesaplamada yapı kaydı için konutlar ayrı, ticari yapılar ayrı fiyatlandırılır. Bu fiyat ölçümü yüzde oranı ile hesaplanır. Buna göre konutlar için yapının yaklaşık maliyet toplamı ve emlak değerinin % 3’ü oranında, ticari yapılar için ise yaklaşık maliyet toplamı ve emlak değerinin % 5’i oranında ödeme yapılır.

Yapı Kayıt Belgesi İptal Edilir Mi ?

Yapı kayıt belgesi iptal etme işlemi belirli durumlarda gerçekleşebilir. Buna göre 2017 ve sonrası için yapılmış yapılarda yapı kayıt belgesi iptal edilir.

Yapı Kayıt Belgesi İptal Edilir İse Ne Olur ?

Yapı kayıt belgesi iptal edilir ise yapı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yıkım kararı çıkarılır. Bu karar sonrasında yapı kayıt belgesi için ödenen başvuru ücreti iade edilmez.

Ne düşünüyorsunuz?

300 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Erozyon Ve Çölleşmeye Karşı Çalışmalar Devam Ediyor

Kiracısı Olduğum Ev Satıldı Evden Çıkmak Zorunda Mıyım ?