in

Yapı Ruhsatı Nedir ?

Yapı Ruhsatı Nereden, Nasıl Alınır ?

YAPI RUHSATI NEDİR ?

İnşaatların sayısı gün geçtikçe artmaya devam ederken, yapı ruhsatı bir inşaatın başlaması için atılması gereken ilk resmi adımdır. Yasal olarak inşaatın başlaması için yapı ruhsatı alınması gereklidir.

YAPI RUHSATI NEREDEN, NASIL ALINIR ?

İnşaatın yasal olarak başlaması için yapı ruhsatı alınması zorunlu olup bu ruhsat işlemleri inşaatın yapılacağı taşınmazın sınırları içerisinde bulunan belediyeden temin edilmektedir.

Yapı ruhsatı başvurusu için talep edilen belgeler hazırlanarak yetkili belediyeye başvuruda bulunması yeterli olacaktır. Yapılacak resmi işlemlerin sonrasında aranılan ölçütlerin karşılanması durumunda belediyeden yapı ruhsatı verilmektedir.

Verilen yapı ruhsatı 5 yıl geçerlidir. Yani ruhsatı alınan inşaatın 5 sene içerisinde tamamlanması gerekir. Yine ruhsatın alınmasının sonrasında inşaatın en geç 2 sene içerisinde başlaması gerekir. Belediyeye yapılan müracaatlarda talep edilen belgelerin kusursuz ve tam anlamıyla teslim edilmesi durumunda en geç 30 gün içerisinde yapı ruhsatı teslim edilir.

Yapı ruhsatı alınmadan başlanan inşaatlar kaçak yapı olarak kabul edilir. Kaçak yapı inşa etmek kanunen suç olarak kabul edilmekte olup tespit edilen binalar belediyeler tarafından yıkılmakta olup bunun yanı sıra inşaat sahibine yıkım cezasının yanı sıra para cezası da kesilmektedir. Yapı ruhsatı için belediyeler belirli bir ücret istemekte olup yapı ruhsatı ücreti belediyenin veznesine yatırılmaktadır.

Ne düşünüyorsunuz?

278 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Askeri Araziye Rezidans ve AVM İzni

Bağışlama Vaadi Nedir ?