in ,

Yatırım Değeri Yüksek Uygun Arsa Nasıl Olmalı ?

Yüksek Kazanç Sağlayan Güvenli Arsa Yatırımı Nasıl Yapılır ? Her Uygun Arsa Doğru Arsa Mıdır ?

Birikimlerini güvenilir bir yatırım olarak değerlendirmek isteyenler, kiralık ilanlarda ya da emlak ofislerinde bütçelerini aşmayacak uygun arsa arayışına girebiliyor. Bu arayış ise arsa yatırımı yaparken güvenilir ve yüksek kazanç sağlayan ‘Uygun arsa nedir?” sorusunu akıllara getiriyor. Ancak sizin bütçenize göre olan fiyatı düşük bir arsa, her zaman uygun arsa anlamına gelmeyebilir. Hem konum olarak cazip bir noktada hem de uygun fiyatlı ise o zaman bu gayrimenkul yatırımının sizin için kazançlı bir yatırım olduğu söylenebilir. Aksi halde, konum olarak ‘dağ başı’ diye tabir edilen yerlerden son derece uygun fiyata alınacak bir arsanın getirisi için çok uzun yıllar beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Yatırım Değeri Yüksek Uygun Arsa Nasıl Olmalı ?

Birikimlerini gelecek için güvenceye dönüştürmek isteyenler için gayrimenkul yatırımı, kazançlı bir alternatiftir. Gayrimenkul yatırımları arasında ilk sıralarda gelen arsa yatırımları ise daha çok uzun vadede kazandıran bir yatırım seçeneğidir. Emlak ofislerinde veya internet sitelerinde uygun arsa yatırımı için mesai harcıyorsanız, arsa satın almaya karar vermeden önce birçok alternatifi göz önünde bulundurmalısınız. Öncelikle sorgulanması gereken, uygun arsa olarak gördüğünüz bir gayrimenkulün sizin için gerçekten doğru bir arsa olup olmadığıdır. Bu noktada arsanın değerini belirleyen en önemli faktör konumdur. Gelişim aksında olan, merkezi bir konumda bulunan bir arsanın getirisi her zaman yüksek olacaktır. Kısa vadede kazançlı çıkabileceğiniz piyasa değerinin altında alabileceğiniz uygun arsa, doğru bir arsa yatırımıdır. Ancak, sadece konumu, bu yatırımı yapmanız için yeterli bir sebep de değildir.

Konumu güzel bir arsa… Acaba sizin kullanım veya yatırım amaçlarınıza göre uygun bir arsa mıdır ? Örneğin gelecekte üzerine konut inşa etmek gibi bir düşünceniz bulunuyor mu ? O zaman inşaat şartları ve imar durumunu da bilmeniz gerekiyor. Ayrıca altyapısı hazır olmayan terkleri yapılmamış bir arsa, konumu çok güzel olsa dahi uygun arsa olmayabilir. Siz satın aldıktan sonra altyapı hakkında bazı gelişmeler, arsanızın küçülmesine yol açabilir. Doğalgaz ve yolların geçmesi gibi altyapı yatırımları konumu çok güzel olan bu arsanın yatırım değerini düşürebilir. Çünkü bu altyapı çalışmaları, üzerinde bulunan konut inşa edilebilecek alanı daraltabilir veya arsanın şeklini bozabilir.

Uygun arsa, yatırım değeri ile maliyeti arasında ters bir orantının olması olarak da tanımlanabilir. Emlak piyasasında bu tür gayrimenkuller için genelde ‘kupon arsa’ deyimi kullanılır. ‘Kupon arsa’ aslında yatırım değeri yüksek bir arsanın değerinden daha düşük bir fiyata satışa çıkarıldığı arsadır. İnternet sitelerinde veya satılık ilanlarında bazı zamanlar duyduğumuz ‘kupon arsa’, hem konum açısından cazip hem de diğer muadilleri ile birlikte fiyatı uygun arsa anlamına gelir. Bir arsanın kısa zamanda değerini katlaması beklenilen kupon arsa olup olmadığını anlamak için bazı özelliklerine bakmak gerekir. Piyasada ‘kelepir’ diye bilinen bu arsalar, lokasyon olarak merkezi konumdadır. Kısa sürede yüksek yatırım değeri elde edebileceğiniz bu uygun arsalar; yüksek yatırım değeri, fiyat ve lokasyon avantajlarına sahiptir.

Ne düşünüyorsunuz?

248 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İzmir Karabağlar’da 285 Adet Konut Açık Artırma Usulü İle Satılacak !

Web Tapu Sistemi Yabancılara da Hizmet Verecek