in

Yatırım Teşvik Belgesi Nedir ?

Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır ? Kimler Başvurabilir ?

Yatırım Teşvik Belgesi, en genel ifadesiyle; yatırımın karakteristik değerlerini içeren, yatırımın bu değerler ve belirlenen şartlara uygun olarak gerçekleştirilmesi durumunda üzerinde kayıtlı destek unsurlarından istifade imkanı sağlayan bir belgedir. Yatırımlarda devlet yardımlarına dair kararların alınması adına bilgi vermesi açısından büyük önem taşır.

Yatırım teşvik belgesi alım işlemi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından gerekli evrakların toplanıp bakanlığa teslim edilmesiyle yapılır. Bakanlığın uygun gördüğü doğrultuda taraflara yatırım teşvik belgesi verilir.

Kimler yararlanabilir ?

Bu soruyu en genel anlatımıyla yatırım taahhüdünü gerçekleştirecek gerçek ya da tüzel kişiler şeklinde yanıtlamak mümkün.

 • Gerçek kişiler, adi ortaklıklar, sermaye şirketleri, kooperatifler, iş ortaklıkları,
 • Kamu kurum ve kuruluşları,
 • Kamu kuruluşu niteliğindeki meslek kuruluşları,
 • Dernekler ve vakıflar,
 • Yurt dışındaki yabancı şirketlerin Türkiye’deki şubeleri.

Yatırım Teşvik Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Yatırım teşvik belgesi başvuru sürecinin başlatılması, tarafların E-TUYS sistemi üzerinden yetki almalarıyla başlar. Adına yatırım yapılacak firmanın buradan onaylanması gerekir. Kişi, kendi adında işlem yapacak olsa bile buradan onay almak zorundadır. Planlanan projenin tamamı sisteme aktarılarak bakanlığa takdim edilir. Bakanlıktan onay çıkması halinde taraflar yatırım teşvik belgelerini alırlar. Hatalar çıkması ya da eksikler olması halinde ise taraflar bakanlık tarafından uyarılır.

2021 yılı itibarıyla, başvuruların tamamı internet üzerinden alınmaya başlanmıştır. Verilen projelerin sorgulama ve düzenlemeleri de E-TUYS sistemi üzerinden yapılır. Bakanlığa bireysel olarak başvuru yapılmaz.

E-TUYS Sistemi Üzerinden Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır ?

E-TUYS üzerinden yatırım teşviki belgesi alımı için izlenen adımlar, şu şekilde sıralanmıştır:

 • Şirketlerin ilk önce E-TUYS üzerinden yetki sahibi olmaları gerekir.
 • Nitelikli Elektronik Sertifika alınması gerekir. Şirketler bu sertifika ile bakanlığa elektronik ortamdaki uygunluklarını belirtir ve kanıtlar.
 • İkinci adım, yetkilendirme işleminin kusursuz tamamlanmasıdır. Şirketler, projelerinin kusursuz olarak bakanlık onayına gitmesi için elektronik imza kullanarak işlemlerini tamamlarlar.
 • Yatırım Teşvikine başvurunun yapılabilmesi için firma bilgilerinin de kusursuz olması gerekir. Bakanlık, firmanın ismini ve ilgili diğer bilgilerinin de sonuçlanmış olmasını ister.
 • Şirketlerin projeleri E-TUYS’a transfer edilir.
 • Son adım ise mevzuata uygun olarak hazırlanmış projenin kontrollerinin sağlanmasıdır. Yeni açılacak bir iş yeri için başvuru yapılıyorsa, bu projenin en güncel kanunlara göre hazırlanmış olması gerekir. Bu adımdan sonra e-imzaları sonuçlanmış projeler onaya takdim edilir.
 • Tüm bu adımların kontrollerinin sağlanmasının sonrasında bakanlığın cevabı beklenir. Onay sonrası Yatırım Teşvik Belgesi alınır.

Ne düşünüyorsunuz?

153 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Müteahhitler Denetim İstiyor !

E-Ticaret Pazarı Depolara Olan Talebi Artırdı