in

Yeni Ev Sahibi Kiraya Zam Yapabilir Mi?

Bir ev satılıp ev sahibi değişirse yeni ev sahibi kiraya zam yapabilir mi ? Satılan evden kiracı nasıl çıkarılır ?

Ev sahipleri ile kiracılar arasında ilişkiler her iki taraf açısından da kira kontratları ile güvence altına alınmaktadır. Kira kontratları her iki tarafa da bazı haklar tanımaktadır. Kiraya zam konusu da kira kontratı ile yılda bir defa olmak ve belirli oranı geçmemek şartıyla hukuken karara bağlanmıştır.

YENİ EV SAHİBİ KİRAYA ZAM YAPABİLİR Mİ ?

İçerisinde kiracı bulunan bir evin satışı ile ilgili herhangi bir engel yoktur. Dolayısıyla kiracılı evler bazı zamanlar satılmakta ve yeni ev sahipleri ile kiracılar arasında bazı problemler yaşanmaktadır. En çok problem yaşanan alan ise kira konusudur. Bir evi yeni satın alan kişi genelde kiracıdan zam isteğinde bulunur. Kiracı da bunu kabul etmezse arada anlaşmazlık oluşur. Peki yeni ev sahibi kiraya zam yapabilir mi ?

Yeni ev sahibinin kiraya zam yapması hukuken olası değildir. Kiracı kira kontratı ile kendisini güvenceye almıştır. Kira kontratı yeni ev sahibi ile devam eder. Zam dönemi gelmedikçe de ev sahipleri kiraya zam yapamazlar. Kiracı ile konut sahibi anlaşırsa kiraya zam yapılabilir ancak kiracı istemeden yeni ev sahibinin kiraya zam yapma hakkı bulunmamaktadır.

SATILAN EVDEN KİRACI NAIL ÇIKARILIR ?

Kiraya zam hakkı olmasa da yeni ev sahibinin de bazı hakları bulunmaktadır. Yeni ev sahibi isterse kiracının evden tahliyesini isteyebilir. Ancak bunun da bazı şartları vardır. Tahliye isteği yazılı olarak yapılmalıdır. Bu yazılı talebin sonrasında da kiracıya 6 ay süre verilir. Bu 6 ay sonunda kiracı evi tahliye etmek zorundadır. Kira kontratı bu kapsamda bir güvence vermez. Ancak yine de yeni ev sahibi kiracısını 6 aydan önce evden çıkaramaz.

Ne düşünüyorsunuz?

255 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

3 İlde Acele Kamulaştırma Yapılacak !

Tapu İptal Davası Nedir ? Tapu İptal Davası Nasıl Açılır ?