in ,

Yolu Olmayan Araziye Yol Nasıl Alınır ?

Yolu Olmayan Araziye Ev Yapılabilir mi ?

Arazi sahipleri, kadastro yolu bulunmayan arazileri için mahkemeye başvurarak komşu parsellerden, geçiş hakkı isteyebilirler. Mahkeme de geçiş hakkı verebilir. Ancak bu geçiş hakkı kadastro yolu anlamına gelmediği için belediye inşaat izni vermeyebilir…

Kadastral Yol Nedir ?

Kadastral yol, imar planı olmayan bölgelerde kadastro haritalarındaki, kimsenin mülkiyetinde olmayan alanlara deniyor. İmar planı yapıldığında söz konusu planlar genellikle bu yollara göre oluşuyor.

Yola cephesi olmayan parsellerin bulunduğu adalarda yola cephesi bulunmayan parsele yola cephe sağlamaya yönelik düzenleme yapılmaksızın bu parsele ve sınırı bulunan diğer parsellere ruhsat düzenlenmiyor.

Bir adada ifraz yapılmak suretiyle, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği hükümlerine göre yola cephesi bulunmayan parsel oluşturulamıyor.

İmar Kanununun uygulanamadığı hallerde ruhsatın alınabilmesi için yola cephesi bulunan parsellerden herhangi biri ile tevhid edilmesi mecburi kılınıyor.

Parsellerin maliklerinin kendi aralarında anlaşamadığı hallerde bu alanlarda plana ve yapılaşmamış olup olmadığına göre müsait olan parsellerle resen tevhid yoluyla parselasyon yapmaya ilgili idare yetkili oluyor.

Yolu Olmayan Araziye Yol Nasıl Alınır ?

Yola cephesi olan komşu parsellerden geçit hakkı alarak yola cephe sağlanabiliyor.

Geçit hakkı komşu parsellerin malikleri ile anlaşarak alınabileceği gibi anlaşamama halinde mahkeme kararı ile de alınabiliyor. Bu iki durumda da geçit hakkının tapuya tescil edilmesi gerekiyor.

İmar durumu alınabilmesi için her koşulda kadastral yola cephe olması gerekiyor.

İmar planı kapsamında ve kadastral yola cephesi olmayan tarla, imar planlarının notları ile birlikte incelenerek, imar planının tarla için nasıl bir hüküm verdiğinin incelenmesi gerekiyor.

Yolu Olmayan Araziye Ev Yapılabilir mi ?

Ev yaptırılacak arazinin kadastral yola en az 25 metrelik cephesi olması gerekiyor. Yola cephesi olmayan arazilerde herhangi bir yapılaşma olası değil.

Bu arazilere sadece bungalov tarzı mobil evler veya konteynerlar yerleştirilebilir ancak bu durumda da elektrik ve su getirmek mümkün olmayacaktır.

Bağ evi olarak yola cephesi olan imarsız araziye arazinin yüzde 5’i oranında yapı inşa edilebiliyor.

Ancak oturum alanı yüzde 5’i geçemiyor; yani eğer 1.000 metrekare büyüklüğünde bir araziniz varsa konut projenizde en çok 50 metrekarelik bir oturum alanı olabilir.

Ne düşünüyorsunuz?

272 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İmarlı ve İmarsız Arsa Nedir ?

Katılım Bankalarının Konut Finansmanı Kampanyaları