in

Zorunlu Deprem Sigortası Nedir ? Neden Deprem Sigortası Yaptırmalıyız ?

Maddi kayıpları hızlıca telafi etmek için Zorunlu Deprem Sigortası imdadımıza yetişiyor.

Türkiye, Jeolojik açıdan aktif fay hatları üzerinde bulunan bir deprem bölgesi. Deprem, tahmin edilemeyen ve önlenemeyen bir doğal afet. Depremden değil, binalardan korkmalıyız ! Gereken tedbirler alındığında maddi/manevi olarak kendimizi ve ailemizi güvence altına almak mümkün. Deprem sonrası meydana gelebilecek maddi kayıpları hızlıca telafi etmek için ise Zorunlu Deprem Sigortası imdadımıza yetişiyor.

Zorunlu Deprem Sigortası Nedir ?

Zorunlu Deprem Sigortası, toplum arasında DASK şeklinde biliniyor. Fakat aslında DASK’ ın açılımı Doğal Afet Sigortalar Kurumu. DASK, 2000 yılında faaliyetlerine başladı. Vatandaşların, deprem sonrasında gündelik yaşamlarına devam edebilmeleri için afet sonucu oluşabilecek maddi kaybı karşılayan Zorunlu Deprem Sigortası’ nın yaptırılmasını, uygulanmasını ve yönetilmesini sağlayan bir kuruluş. Peki, deprem sigortası neden yaptırılmalı, deprem sigortası yapmanın ne gibi faydaları var ?

Zorunlu Deprem Sigortası Ne İşe Yarar ?

Bu sigorta, depremin ev statüsündeki binalarda yol açtığı hasarlara karşı poliçede belirtilen limitler dahilinde maddi güvence sağlar. Yani eğer evinizi güvence altına alan Zorunlu Deprem Sigortası varsa bu durumda hasar sebebiyle oluşan maddi kaybınızı poliçenizde bulunan limitler dahilinde karşılayabilirsiniz.

 

Yapılması zorunlu olan DASK’ ı; ayrıca tapu kaydı oluşturabilmek ve doğal gaz, elektrik, su abonelikleri başlatabilmek için de yaptırmış olmak gerekir. Diğer bir deyişle konutunuzun DASK sigortası yoksa kamu kurum veya kuruluşlarında konutunuz ile ilgili prosedür yaptıramazsınız.

Zorunlu Deprem Sigortası’nın Teminatları

Deprem sebebiyle meydana gelen hasarlar için azami teminat tutarı, 2018’ den bu yana 190.000 TL’dir. Yani konut sahipleri yaptırdıkları Zorunlu Deprem Sigortası yardımıyla olası bir zarar akabinde bu meblağı alabilirler.
Binaya ait temel, yan duvar, bahçe duvarı, merdiven, baca, istinat duvarı, tavan, sahanlık, asansör gibi tamamlayıcı bölümleri de güvence altına alır.
Deprem ile birlikte meydana gelen yangın, infilak, toprak kayması, tsunami gibi afetlerin yol açtığı hasarları da karşılar.

Zorunlu Deprem Sigortası’nın güvence kapsamında sadece konutlar bulunsa da mesken olarak inşa edilen fakat iş yeri olarak kullanılan binalardaki büro, dükkan ve ticarethaneler de poliçe teminatlarından faydalanabilir.
Deprem akabinde oluşan maddi zararın tazmini için sigortalıların T.C kimlik ya da poliçe numarası ile hasar bildiriminde bulunması yeterli olacaktır.
Deprem Sigortası yaptırmak, konut kredisi ve deprem yardımı alma gibi durumlarda avantaj sağlar. Sigorta yaptırmayanların bu fırsatlardan faydalanması olası değildir.
Evi farklı tehlikelere karşı güvence altına alan kapsamlı Konut Sigortası için de Zorunlu Deprem Sigortası’ nı yaptırmış olmak gerekir.

Zorunlu Deprem Sigortası Nasıl Yapılır ?

Deprem sonucu meydana gelen maddi kayıplar DASK tarafından karşılanır, ancak Zorunlu Deprem Sigortası’nı sigorta şirketlerinin yetkili acenteleri üzerinden ya da online sigorta poliçesi satın alarak yaptırabilirsiniz. Evinizi teminat altına alacak DASK sigortasını yaptırmak için aşağıdaki bilgi ve belgeler ile müracaat yapmalısınız:

∗ Sigortalanacak yapının tapu bilgileri, inşa yılı, yapı tarzı, açık adresi, binanın kat   sayısı ve hasar durumu
∗ Sigortalının adı-soyadı, adresi, telefon numarası, T.C kimlik numarası
∗ Meskenin brüt yüz ölçümü ve kullanım biçimi

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) Fiyatları Ne Kadar ?

En çok merak edilen konulardan biri, Zorunlu Deprem Sigortası fiyatları olsa da bu hususta net bir meblağ sunmak ne yazık ki olası değil. Çünkü DASK sigorta bedeli; konutun bulunduğu bölgeye, büyüklüğe ve yapı tarzına göre farklılık gösterir. Fakat Zorunlu Deprem Sigortası’ nın son derece küçük bir meblağ karşılığında yapıldığını belirtmekte fayda var.

Ne düşünüyorsunuz?

145 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

TOKİ Deprem Konutlarının Geri Ödeme Fiyatları Açıklandı !

Faizsiz Konut Edindirme Şirketlerine Regülasyon Geliyor