in

1.5 Milyon Konut Yabancıya Satıldı

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin: “Yabancılara geçen her tapu, milli servetin bir unsurudur.”

Yabancılar son 5 yılda Türkiye’den 127 bin konut satın aldı. Yabancı uyruklulara ait konut sayısının 1.5 milyona çıktığını söyleyen CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, “Ülke topraklarının yabancıya satışı Osmanlı’nın yıkılış nedenlerinden biri” dedi.

Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, “Yabancılara geçen her tapu, milli servetin bir unsurudur. Birçok ülkede yabancılara konut satışı tehlikeli olarak görülüyor. Bizde ise parayı bastıran yabancıya tapu altın tepside sunuluyor. Ülke topraklarının yabancılara satışı, Osmanlı’nın yıkılış nedenlerinden biriydi” dedi.

Şahin, son yıllarda yabancılara toprak satışında büyük artış olduğunu, 2019 yılında 45 bin konut olmak üzere son 5 yılda toplam 127 binden fazla konutun yabancılara satıldığını ifade etti.

Şahin, TBMM’de yaptığı konuşmada şöyle dedi:

“Yabancılara toprak satışı kolay bir mülk satışı değildir. Ekonomik ve politik sakıncaları vardır. Batırdıkları ekonomiyi kurtarmak için çareyi inşaat sektörü ve yabancıya ev satmak olarak gören iktidar en kısa sürede bu onur kırıcı uygulamadan vazgeçmelidir. Türkiye‘de AKP’nin teşvik paketleriyle yabancılar basitçe konut sahibi oluyor ve vatan toprakları satılıyor. Amerika’da ekstra vergiler var, İsrail’de satış imkansız. Çin, Rusya ve İsrail’de ise yabancılara konut satışı neredeyse imkansızdır.”

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, 2014’te yapılan yasal değişiklikle yabancılara arazi satışının 25 bin metrekareden 600 bin metrekareye çıkarıldığına da dikkat çekti. Borçlara karşılık gösterilen ülke topraklarının yabancılara satışının Osmanlı’nın yıkılış nedenlerinden biri olduğunu söyleyen Şahin, “Millilikten bahsediliyor fakat vatan toprakları parsel parsel satılıyor” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

87 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

30 Kasım Son Gün

İzmir’de 109 Bin 921 Hasarlı Yapı Tespit Edildi !