in

1 Milyon Dolarlık Taşınmaz Alımı Yapmaları Gerekecek !

Yeni Kanun Teklifi Mecliste !

İnşaat sektöründe yaşanan daralma akabinde yabancılara konut satışı konusu ile ilgili kanun değişikliği yapılmış konut sahibi olmak isteyen yabancılara vatandaşlık verilmesi konusunda uygulanan parasal sınır 250 bin dolara çekilmişti. Yapılan kanun değişikliği akabinde yabancılara konut satışı rakamlarında büyük bir artış yaşandı.

TÜRK VATANDAŞLIĞI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 29/5/2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 12 nci maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

“e) En az 1 milyon Amerikan Doları ya da karşılığı döviz veya karşılığı Türk Lirası tutarında taşınmazı tapu kayıtlarına üç yıl satılmaması şerhi koyulmak şartıyla satın aldığı ya da kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulmuş, en az 1 milyon Amerikan Doları ya da karşılığı döviz veya karşılığı Türk Lirası tutarı peşin olarak yatırılan taşınmazın satışının vaat edildiğine dair noterden düzenlenen sözleşmenin 3 yıl süreyle devri ve terkini yapılmayacağı taahhüdüyle tapu siciline şerh edildiği Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirleme edilen yabancılardan (b) bendi kapsamındaki koşulları sağlayan ve en az 3 yıl süreyle Türkiye’de ikamet edenler.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Ne düşünüyorsunuz?

147 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İstanbul’a Yeni Bir Meydan İnşa Edilecek

20 İlde 10 Bin Sosyal Konut İçin İlk Adım Atıldı