in ,

100 Bin Lira Hibe Desteği İle Kırsala Dönüş !

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Büyükbaş ve küçükbaş hibe desteği kapsamında beklenen müjdeli haber geldi. 2 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Ellerin Desteklenmesine İlişkin Karar resmen yürürlüğe girdi.

Karar kapsamında hayvancılık hibe başvurusu yapmak isteyen kişilerin ile birlikte kırsal alanda tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri üretimi yapmak isteyen kişilere 100 bin liraya kadar devlet hibe desteği verilmesi onaylanmış oldu.

İlk olarak 2020 yılında hayata geçirilen ve kırsalda yaşamı teşvik etmeyi amaçlayan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projelerinin Desteklenmesi projesinde önemli düzenlemelere gidildi. Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Ellerin Desteklenmesine İlişkin Karar 2 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yayımlanan yönetmelik kapsamında aranılan kriterleri karşılayan kişilere tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri hususlarında yüksekokul ya da aynı bölümlerin üniversite mezunlarının mahallinde uygulayacağı bitkisel ve hayvansal üretim, su ürünleri üretimi, yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitki üretimi ile bu ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projeleri desteklemek amacı ile kırsalda yaşamayı taahhüt etmeleri koşulu ile 100 bin liraya kadar geri ödemesiz hibe para desteği sağlanacak.

İlk olarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2020 yılında programa alınan 100 bin lira hibe desteği için için 2021 yılında uygulanacak kriterler belirlenmiş oldu. Projeden faydalanmak isteyen kişilerin kırsalda yaşamayı taahhüt etme şartı aranırken Tarım, hayvancılık ve gıda alanlarında eğitim veren meslek yüksekokulu veya üniversiteden mezun olan kişilerin hayvansal projeler, su ürünleri projeleri, bitkisel projeler, yöresel tarım ürünleri projeleri, tıbbi aromatik bitkilerin üretimi, depolanması ve paketlenmesine dair projelerine 100 bin liraya kadar hibe para desteği verilecek.

Bu kapsamda hibe sözleşmesini imzalayan ve proje yatırımını tamamlayan kişilere devlet tarafından geri ödemesiz 100 bin liraya kadar hibe desteği ödemesi yapılacak.

Ne düşünüyorsunuz?

101 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kira Artış Oranı Haziran 2021

Yabancıların Konut Edinimi Yeni Genelge İle Sınırlandırıldı !