in ,

18 İlçede Hafriyat Depolama Alanları Belirlendi

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan proje kapsamında 447 adet hafriyat depolama alanı belirledi.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, çevrenin korunması amacıyla inşaat ve yıkıntı atıkları, hafriyat toprağının sürdürülebilir bir yönetim anlayışı ile kullanılması ve depolanması sürecinin etkin yönetimi için çalışma gerçekleştirdi.

Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan proje kapsamında 18 ilçede 447 adet hafriyat depolama alanı tespit edildi.

Bu kapsamda, KTÜ Harita Mühendisliği Bölümü Arazi Yönetimi Anabilim Dalı Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Bayram Uzun ve Prof. Dr. Volkan Yıldırım ile şehir genelinde ortak çalışma yaparak çeşitli büyüklüklerde 447 adet hafriyat depolama alanı belirledi.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından proje çalışmaları hakkında yapılan açıklamada “Projenin tamamlanması ile yasal kısıtlamalara, sürdürülebilir arazi yönetimi ve çevre ilkelerine bağlı olarak hafriyat depolama alanları için ideal alanlar; il sınırlarımız içerisinde 18 ilçemiz için tek tek tespit edilmiş, belirlenen alanlar için erişim, ulaşım ve maliyet analizleri yapılarak her bir alan için depolama kapasiteleri belirlenmiştir. Bu alanların belirlenmesinde; yer seçimi kriterleri, kentleşme ve nüfus yoğunlukları, sosyolojik faktörler, maliyet öğeleri, çekim merkezleri ve çevresel hassasiyetler özenle değerlendirilmiştir. Projede güncel bilgi teknolojileri ve çok farklı yöntemler bir arada kullanılmıştır. Proje sürecinin her aşamasına farklı meslek disiplinlerinden birçok akademisyen ve konusu ile ilgili uzman teknik eleman katkı sağlamıştır. Ayrıca Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığımız, beş ayı içine alan proje sürecine üst düzeyde katılım sağlamıştır. Başkanlığımız projenin her aşamasında bilgilerini, birikimlerini ve tecrübelerini proje ekibine sunarak projeye önemli katkılarda bulunmuş ve proje sürecini yakından takip etmiştir. Söz konusu proje, bu biçimi ile gerek çok disiplinli bir çalışma olması ve gerekse bölgemizin güzide bilim merkezlerinden biri olan Karadeniz Teknik Üniversitesi tarafından mevcut programlardan kaynaklanan problemlerin çözüme kavuşturulması açısından da çok önemli bir projedir” denildi.

Öte yandan projenin dört aşamada gerçekleştirileceği vurgulanan açıklamada “İlk aşamada konusu ile ilgili uzman akademisyenler tarafından, hafriyat depolama alanları yer tercihine yönelik mevzuat ve literatür çalışmaları yürütülmüş, ideal yöntemler araştırılmıştır. Bu süreçte sürdürülebilir arazi kullanım ilkeleri doğrultusunda, hafriyat depolama alanları yer tercihine etki edecek etkenler belirlenmiş ve bu etkenlerin sürece etkisi uzman akademisyenler ve tecrübeli teknik elemanlar tarafından değerlendirilmiştir. İkinci aşamada ise coğrafi bilgi sistemleri, çok kriterli karar verme yöntemleri, geoistatistiksel yöntemler, uzaktan algılama ve güzergah analizleri teknikleri kullanılarak yeni hafriyat depolama tesisi alanları tespit edilmiştir. Üçüncü aşamada belirlenen alanlar için hacim (kübaj) hesapları yapılmış ve üç boyutlu simülasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Dördüncü ve son aşamada ise her bir alan için üç boyutlu ulaşım erişim ve maliyet analizleri yapılmış sonrasında bu alanların mülkiyetlerinin kamuya kazandırılması için alternatif yöntemler belirlenmiştir. Bu proje; içerik, yöntem, katkı veren meslek disiplinleri ve belediye üniversite iş birliği açısından Türkiye’de ilk proje olma özelliği taşımaktadır. Proje ile 18 ilçemiz için toplam 447 adet alan tespit edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Ne düşünüyorsunuz?

143 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Tutuklu ya da Hükümlüler Gayrimenkul Satışı Yapabilir mi ?

İstanbul Finans Merkezi’nin 10 Maddelik Temel Yasası Hazırlandı