in

2021 Emlak Vergisi 2.Taksit Ödeme Tarihi

Emlak vergisi ödemeleri yılda iki defa yapılır. İlk taksit ödemelerini ilkbahar döneminde yapanlar, ikinci taksit ödemelerini ne zaman yapacaklar ?

Emlak vergisi mülkiyeti kendi üzerinde olan konut, arsa, arazi, işyeri ve benzeri taşınmaz için ödenir. Muafiyet durumu söz konusu ise ödemeler için ek bir işlem bulunmamaktadır. Ödemelerden muaf olmayanlar, yıl sonuna doğru ödemelerini yapacaklar.

2021 emlak vergisi için ilk taksitler Mayıs ayında ödenmeye başlandı ve Haziran ayının başına kadar devam etti.

İlk taksitler için sürecin Mayıs ayında dolmasının sonrasında gözler ikinci taksit ödemelerine çevrildi. Her yıl aynı dönemlerde ödenen emlak vergisi 2021 yılında da aynı süreçte işleyecek.

1 Kasım 2021 tarihinde başlayacak olan emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri, bir ay süreyle yani 31 Kasım tarihine kadar yapılabilecek.

EMLAK VERGİSİ NASIL ÖDENİR ?

Emlak vergisi ödemeleri iki farklı şeklide yapılabilir. Ödemeler tercihen internet üzerinden elektronik kanallardan da yapılabiliyor. Belediye başkanlıkları vatandaşlar için kendi siteleri üzerinden ödeme imkanı sunmaktadırlar. Ödemelerini online kanallar yerine şahsen yapmak isteyenler ise belediyelerin emlak birimlerine giderek vezneden ödeme yapabilirler.

EMLAK VERGİSİ ÖDENMEZSE NE OLUR ?

Emlak vergisi ödenmediği takdirde aylık gecikme cezası tahakkuk edilmektedir. Belediyeler ödemelerin ısrarla yapılmaması halinde haciz hakkı olduğu halde bu haklarını kullanmazlar. Ancak konutun satılması halinde borçlar tahsil edilir.

KİMLER EMLAK VERGİSİNDEN MUAF OLURLAR ?

Emlak vergisinden muafiyet için farklı özel durumlar bulunuyor. Sadece bir mülkü olan ve mülkü dışında başka bir geliri olmayan gaziler, emekliler, şehit aileleri, dullar, yetimler ve işsizler, emlak vergisinden muaf tutulurlar. Bunun dışında brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek gayrimenkul veya hisse sahibi olanlar da vergiden muaftırlar.

Muafiyet kapsamında bulunup bilmeden ödeme yapanlar ise geriye dönük başvuruda bulunarak, 5 yıllık ödemelerini geri alabilirler.

Ne düşünüyorsunuz?

248 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Ticaret Bakanlığı’ndan Yönetmelik Bekleniyor

Emlak Vergisi Borç Yapılandırmada Son Günler !