in ,

2021 Konut Fiyatları

Konut fiyatları ne olur ? Ev fiyatları düşecek mi, yükselecek mi ? Zam gelir mi ?

TÜİK tarafından açıklanan Yapı İzin İstatistikleri, Ocak-Eylül, 2020 raporu ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklanan konut fiyat endeksi Kasım 2020 raporu büyük yankı uyandırdı.

2020 yılının ilk dokuz ayında Yapı ruhsatı verilen yapıların toplam yüzölçümü 72,5 milyon metrekare iken; bunun 14,4 milyon metrekaresi ortak kullanım alanı, 40,7 milyon metrekaresi konut, 17,3 milyon metrekaresi konut dışı olarak gerçekleşti.

2021 yılında konut fiyatları düşecek mi, yükselecek mi, zam gelir mi ?

Konut inşaatına başlama eğilimi artıyor. Ancak önümüzdeki bir-iki yıl, bilhassa geçen yıl az sayıda ruhsat alınması ve bağlı olarak az sayıda inşaata başlanması yüzünden konut arzı düşük kalacak.

Yeni konutların fiyatları esasen çok yüksek. Tüm dünya ekonomilerinin kapanma eğilimi içine girdiği, Türkiye’yi de etkisi altına alacağı bir dönemde yeni bir kredi olanağı gündeme getirilmezse, konut piyasası bir süre iyice küçülecek, daralacak. Faizlerin giderek arttığı bu süreçte avantajlı bir kredi olanağı doğsa bile bu kredi konut alımı için kullandırılır. Dolayısıyla arz büyük ihtimalle 2021’de bu yıldan daha az olacak fakat talepteki daralma daha belirgin hissedilecek. Konut fiyatlarının talep kaynaklı olarak artış göstermesi de söz konusu olmayacak.

Ne düşünüyorsunuz?

159 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

TOKİ Konutlarına İpotek Tescil Ettirilebilecek !

Merkez Bankası’nın Faiz Artırımı Kararından Sonra Bankaların Faiz Oranları Güncellendi