in ,

2021 Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nde Yeni Düzenleme

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği bir kez daha değiştirildi. Yeni düzenleme bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Türkiye’nin dört bir yanında uygulamada olan planlı alanlar imar yönetmeliği kapsamında önemli bir değişiklik yapıldı. Yeni düzenleme Resmi Gazete’nin 9 Ekim tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. İşte yapılan yeni yönetmelik düzenlemesi ile planlı alanlar imar yönetmeliği değişikliği detayları…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenleme ile planlı alanlar imar yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

PLANLI ALANLAR İMAR YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 3/7/2017 tarihli ve 30113 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin 20 nci maddesinin sekizinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

“j) Taşıyıcı sistemi kesme taş yığma bina olarak geliştirilen zemin dahil 3 katı geçmeyen geleneksel mimari unsurlar barındıran binalarda, taşıyıcı yığma taş dış duvarların tasarım gereği genişliği 25 cm’den çok olan kısımları,”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 22 nci maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

“m) Taşıyıcı sistemi kesme taş yığma bina olarak geliştirilen zemin dahil 3 katı geçmeyen geleneksel mimari unsurlar barındıran binalarda, tasarım gereği taşıyıcı yığma taş iç duvarların genişliği 12.50 cm’den çok olan kısımları, taşıyıcı yığma taş dış duvarların genişliği 25 cm’den çok olan kısımları, bu yapıların statik tasarım gereği düşey taşıyıcılar da bulunabilen ve bağımsız bölüm net alanının yüzde 20’sini geçmeyen balkonları, bu yapıların geleneksel mimari öğesi olan; bahçe ile irtibatı olup gerektiğinde basamak ile çıkılan, binanın girişi ile birlikte veya çıkma ya da balkon altında yer alabilen, düşey taşıyıcılar ile desteklenen üst örtüye sahip olabilen taşlık, dış sofa ya da eyvan alanları,”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 28 inci maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

“d) Konut bölgelerinde; geleneksel mimari unsurlar barındıran ve taşıyıcı sistemi kesme taş yığma bina olarak geliştirilen zemin dahil 3 katı geçmeyen binalarda zemin ve normal katlarda 4.50 metre,”

MADDE 4 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 5 – Bu Yönetmelik hükümlerini Çevre ve Şehircilik Bakanı yürütür.

Ne düşünüyorsunuz?

87 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kanal İstanbul İçin Çalışmalar Başlıyor !

Kamuya Ait Evler Nasıl Alınır ?