in ,

2021’de Vergi, Harç ve Ceza Tutarları Artıyor !

Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlandı. 2021’de vergi, ceza ve harç tutarları % 9.11 artacak.

Böylece, emlak vergisi için uygulanacak olan 2021 zam rakamı da belirlenmiş oldu. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından Resmi Gazetede yayımlanan tebliğe göre tekrar değerleme oranı % 9.11 olarak ilan edilirken emlak vergisi yıllık zam oranı ise bu rakamın yarısı olarak uygulanıyor. Yani emlak vergisine % 4.55 oranında zam geldi. Bu sene 100 lira emlak vergisi ödeyen konut sahipleri bir dahaki sene 145,50 lira emlak vergisi ödemesi yapacak.

2020 yılında taşınmaz alım satımlarında uygulanacak olan tapu harcı tutarı 288 liradan 353 liraya yükseltilmişti. Tapu harcı döner sermaye ücreti % 9.11 oranındaki zam ile 385 liraya yükselmiş olacak. Bilindiği üzere taşınmazların devir ve satış prosedürlerinde % 4 oranında tapu harcı alınırken bu rakama ek olarak tapu harcı döner sermaye ücreti de alınmaktadır. Tahsil edilen bu rakamları alıcı ve satıcı ayrı ayrı % 2 oranında ödeyecek.

Ne düşünüyorsunuz?

159 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Valilik, 112 Acil Yardım İstasyon Kurulumu İçin Çalışma Başlattı !

Emlak Vergisi’nde Son Ödeme Tarihi Bugün !