in , ,

3. Reaktörün Temeli Atılıyor !

Tamamlandığında Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali olacak Akkuyu Nükleer Enerji Santrali projesinde tarihi gün !

Türkiye’nin enerjide dışa olan bağımlılığını azaltacak ilk nükleer enerji santrali projesi olan Akkuyu NGS projesi için çalışmalar tüm hızı ile devam ediyor.

Koronavirüs salgınına rağmen hız kesmeyen ve alınan tedbirler ile devam ettirilen projenin inşaatında tarihi bir eşik daha aşılıyor. Akkuyu NGS projesinde 3. reaktörün temelleri yarın düzenlenecek olan tören ile atılacak.

TEMEL ATMA TÖRENİNE RUSYA DEVLET BAŞKANI DA KATILACAK !

Tamamlandığı anda tek başına Türkiye’nin en büyük kenti olan İstanbul’un toplam elektrik ihtiyacının yüzde 90’lık bölümünü Türkiye’nin ise toplam elektrik ihtiyacının yüzde 10’luk bölümünü tek başına karşılayacak olan Akkuyu Nükleer Enerji Santrali Projesi için 3. reaktörün temel atma töreni düzenlenecek.

AKKUYU NGS PROJESİNDE SON DURUM 

Türkiye’nin ilk Nükleer Enerji Santrali projesi olması sebebi ile büyük önem taşıyan Akkuyu NGS projesinde son durum da kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor. Projede yarın düzenlenecek olan tören kapsamında 3. reaktörün temelleri de atılmış olacak.

Toplamda 20 milyar dolarlık yatırım büyüklüğüne sahip olan projede toplam 4 güç ünitesi bulunacak. Proje etaplar durumunda açılacak. Akkuyu Nükleer Enerji Santrali 1. reaktör ünitesinin ise Cumhuriyetin 100. yıl kutlamalarında 2023 yılında hizmete alınması planlanıyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’de projenin birinci etabının 2023 yılında devreye alınacağını, sonrasında ise sırası ile her sene 1 reaktörün devreye alınarak projenin tamamlanacağını dile getirmişti.

Ne düşünüyorsunuz?

219 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Elektrikli Traktörlerle Haziran Ayında Seri Üretime Start Verilecek !

Halkbank Kadın Girişimcilere Kredi Desteği Sağlıyor !