in ,

33 Milyon 169 Bin Kişinin Kredi Borcu Var !

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ nin belirttiği rakama göre, Haziran sonu itibarıyla 33 milyon 169 bin kişinin bireysel kredi borcu olduğu ortaya çıktı.

Ekonomi yönetimi, salgın sürecinde vatandaşı borçlandırarak ekonomiyi canlandırma politikalarının yarattığı problemler büyüdükçe bu anlayıştan vazgeçmeye başladı.

Bu kapsamda hem dış kaynak bulma sorunu hem enflasyondaki yükseliş sebebiyle tüketici kredilerindeki büyük artışı frenlemek için yeni bir adım daha atıldı. Yeni bir karar yayımlayan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), tüketici kredilerine dair genel vade sınırını 60 aydan 36 aya indirdi.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) son toplantısının ardından yaptığı açıklamada uygulanan mali politikalarla bireysel kredilerin kuvvetli seyrettiğini belirtirken bilhassa enflasyon konusu ile ilgili şu vurguyu yapmıştı:

“Salgına bağlı birim maliyet artışlarına ek olarak döviz kuru ve kredilerde yaşanan gelişmeler talep yönlü dezenflasyonist etkileri sınırlıyor ve çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimlerinde yükseliş gözleniyor.”

Özellikle konut ve taşıt kredileri üzerinde etki yaptı.

BDDK’ nin 28 Ağustos tarihli verilerine göre, bireysel kredi kartı dahil toplam tüketici kredileri, önemli faiz indirimlerinin yapıldığı Haziran ayından bu yana yüzde 21.4 artarak 783.9 milyar liraya ulaştı.
Konut, taşıt ve ihtiyaç kredilerini içine alan tüketici kredileri ise yüzde 21.3 artarak 656.5 milyar TL oldu. Son 1 yılda bu kredilerde yüzde 60.5 artış görüldü. Faiz indirimleri, bilhassa konut ve taşıt kredileri üzerinde etki yaptı.

28 Ağustos itibarıyla konut kredisi hacmi, geçen Haziran ayı başına kıyasla yüzde 29.8, son bir yılda ise yüzde 51.5 artarak 274.3 milyar liraya yükseldi. Taşıt kredisi hacmi ise Haziran ayına kıyasla son bir yılda yüzde 73.5 artarak 10.1 milyar liraya ulaştı.
İhtiyaç kredilerindeki artış ise bilhassa salgının ekonomik etkilerinin yoğunlaştığı Mart ayı sonrası başladı. 28 Ağustos ihtiyaç kredisi hacmi Haziran ayına kıyasla yüzde 15.3, son bir yılda yüzde 67.5 artarak 372.1 milyar TL oldu.

Bireysel kredi borcu 22 bin liraya yükseldi.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ nin verilerine göre, Haziran sonu itibarıyla 33 milyon 169 bin kişinin bireysel kredi borcu var.
Borçlu kişi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 850 bin, Mayıs 2020’ ye göre de 356 bin kişi arttı. Bu kapsamda kişi başına ortalama bireysel kredi borcu da son bir yılda 17 bin 572 liradan 22 bin 87 liraya yükseldi.

Ne düşünüyorsunuz?

101 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kanal İstanbul Güzergahında 1.4 Milyarlık Arazi Aldı

Ünlü Ekonomist Emlak Sektörünü Değerlendirdi !