in

338 Rum Başvurdu

Maraş’ın açılması Kıbrıs meselesine yeni bir boyut kazandırdı.

Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) itirazlarına rağmen 338 Rum, Maraş’taki arazilerini ya da bedelini almak için başvurdu. Rumlardan 242’si mallarının iadesini talep ederken, 95’i tazminat istedi. 1 kişi ise Maraş’taki mallarını Türk vatandaşıyla takas edebileceğini bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün yaptığı açıklamada Maraş’ta malları olan Rumların, Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvurabileceğine dikkat çekmişti.

Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKYR) tüm karşı çıkmalarına rağmen, Rum vatandaşlar Maraş’taki arazileri için müracaatlara başladı. Ulusal Birlik Partisi Mağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, Maraş’taki malları için 338 Rum vatandaşının müracaat ettiğini açıkladı.

3 MİLYON 214 BİN STERLİNLİK TAZMİNAT

Hasipoğlu “Başvurulardan 242’si mallarının iadesini, 95’i ise tazminat isteğinde bulundu. 1 Rum vatandaşı Maraş’taki mallarını Türk vatandaşıyla takas edebileceğini ifade etti” dedi. Talep edilen malların 137’si konut, 20’si dükkan, 15’i otel, 4’ü fabrika, bina ve apartman olarak şekillenirken, 162’si ise arsa ve tarlalardan oluşuyor” dedi. Rumlarca talep edilen tazminat miktarı 3 milyon 214 bin sterlin (Yaklaşık 33 milyon lira).

Hasipoğlu, Maraş’ın Rum tarafıyla sürdürülen federasyon görüşmeleri esnasında gözden çıkarılan bir toprak parçası olduğuna dikkat çekti. “Rum tarafıyla ortak bir vizyonumuz yok ve federasyon müzakereleri bağlamında bir ortaklık da kuramayacağımız aşikar. Rum tarafı bu adanın yönetimini, etrafındaki zenginliği paylaşmak istemiyor. Biz Maraş’ı GKRY’ye federasyon müzakelerinde verilecek bir toprak tavizi olarak değerlendirmiyoruz” şeklinde konuştu.

2010-2015 yılları arasında yürütülen federasyon müzakerelerinde görev alan Hasipoğlu, “Müzakere kurulu üyesi olarak 6 başlıktan sorumlu hukuk danışmanıydım. 46 yıldır Maraş’ın kapalı kalmasının temelinde, Kıbrıs Rum iradesiyle bir gün anlaşma beklentisi vardı. Gelinen noktada her müzakereyi reddeden Rum tarafıyla ortak bir vizyonumuz olmadığı açık. Daha fazla kendimize ait olan bir toprak parçasını kapalı tutmayı doğru bulmadık, bu açılımın nedeni de budur” şeklinde konuştu.

Maraş’ın KKTC toprağı olduğunu vurgulayan Hasipoğlu, “Dolayısıyla 5.5 kilometrekarelik bu alanda atılacak her adım KKTC’yi ilgilendirir. Maraş’taki mülklerin kime iade edileceğini Taşınmaz Mal Komisyonu belirleyecek. Komisyon 67/2005 sayılı yasa kapsamında tazminat, iade ve takas gibi 3 tavsiye sunuyor. Kiralama bu yöntemlerden bir tanesi değil” dedi.

Daha fazla kapalı tutamazdık.

Kıbrıs’ta iktidara kim gelirse gelsin, Maraş’ı GKRY’ye verilecek bir toprak parçası olarak addettiğini söyleyen Hasipoğlu, “Müzakerelerden 40 yıldır hiçbir sonuç alınmadı. Annan Planı’na 2004’te hayır diyen, Gali Fikirler Dizisi’nde red yanıtı veren, 2017’da Crans-Montana’da yapılan görüşmelerde masada olumsuz tavırları ve uzlaşmaz tutumuyla kalkan hep Rumlar oldu. Biz bütün çözüm planlarında anlaşma olursa Maraş’ı veririz diye bölgeyi hep kapalı tuttuk. Ancak şimdi bir gün Rum tarafı federasyon temelinde çözüme ulaşacak diye ülkemizin kaynaklarını daha çok kapalı tutmamak gerekir diyoruz, yola çıkış felsefemiz budur” dedi.

Kuralları KKTC koyacak.

Mağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu süreç ile ilgili şu bilgileri verdi: “1974 öncesi mülklerin Maraş’taki yasal sahiplerine iade edilmesi BM Güvenlik Konseyi’nce alınan kararlarla ifade ediliyor. Taşınmaz Mal Komisyonu da buna imkan sağlayan önemli bir yasal mekanizma. Maraş’taki imar kurallarını biz koyacağız. Vergiyi bize ödeyecekler. Oradaki turizm teşvik mevzuatını ortaya koyacağız. Dolayısıyla oraya gelip yerleşen, evinde kalmak isteyen, otelini işleten Rumlar, KKTC’yi tanımış olacak. Bu durumun önemli bir siyasi sonucu da var. Maraş, KKTC toprağı olduğu için AB kuralları da uygulanmıyor. AB’nin 10 numaralı protokolü ‘Eğer GKRY etkin ve fiili bir denetimi yoksa AB yasaları uygulanmaz’ diyor. KKTC toprağında da KKTC yasaları uygulanır. Yasal gereklilik ve konjönktür bunu gerektirir.”

Maraş’ın açılış sürecini de aktaran Hasipoğlu, “Hukuki ve siyasi altyapı ile ilgili çalışmalar sürerken, son 1 yıldır da Türkiye Baroları Birliği ile birlikte Ankara’da bir panel düzenledik. Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de katıldı. Daha sonra Şubat 2020’de Maraş’ta bir toplantı yaptık. Uluslararası ilişkiler uzmanları ve hukukçuları da davet ettik. Bir yol haritası ortaya çıkardık. Çalışmalara o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da destek verdi. Siyasi muhataplarıyla gerekli istişareleri yaptı. Maraş’ın açılması Kıbrıs meselesine yeni bir boyut kazandırdı. Federasyon temelli görüşmelerde Rum tarafının en büyük beklentisi ve cepte olarak gördüğü Maraş için, ‘artık size verilen bir bölge değil, benim toprağım’ dedik. Kıbrıs Türk’ü müzakere masasında hiç yanlış yapmadı” şeklinde konuştu.

Ne düşünüyorsunuz?

148 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Vergi Yapılandırması Resmi Gazete’de Yayımlandı

Arazileri Alelacele Satışa Çıkardılar !