in ,

5 Yıl İçinde 64 Milyar 918 Milyon TL Toplandı !

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, tapu harcının vatandaşa yük olduğunu dile getirerek, “Özellikle alt gelir grubu yıllarca çalışıp başını sokacağı bir konut almaya kalktığında devletin katkı vermesi gerekirken üzerine yük bindiriyor olmasından muzdarip” dedi.

5 Yıl İçinde 64 Milyar 918 Milyon TL Toplandı voorgo.com

Vatandaş konut alırken yüklü vergiler ödüyor. Son 5 sene içinde tapu prosedürlerinden 64 milyar 918 milyon TL toplanırken tapu harcının yüksekliği yurttaşların tepkisine neden oldu.

Katkı vermesi gerekirken üzerine yük bindiriyor.

Son 5 sene içinde tapu prosedürlerinden 64 milyar 918 milyon lira para toplandı. Alıcı ve satıcının yüzde 2′ şerden toplam yüzde 4 ödediği tapu harcının yüksekliği yurttaşların tepkisine neden oluyor. CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, tapu harcının vatandaşa yük olduğunu dile getirerek, “Özellikle alt gelir grubu yıllarca çalışıp başını sokacağı bir konut almaya kalktığında devletin katkı vermesi gerekirken üzerine yük bindiriyor olmasından muzdarip” dedi.

100 bin TL’ lik konut için de,10 milyon TL’lik konut için de aynı.

CHP’ li Hakverdi, Bilgi Edinme Kanunu kapsamında son 5 senede toplanan tapu harcı gelirlerini sordu. Ocak 2015 ile Haziran 2020 tarihleri arasında tapu prosedürlerinden 64 milyar 918 milyon lira toplandığı ifade edildi. 300 bin liralık bir dairenin 12 bin TL tapu harcının olduğunu, döner sermaye payı olarak 350 TL alındığını dile getiren Hakverdi, “Ödenen para 12 bin 350 TL’yi buluyor, bu miktarı ödemeden tapuyu alamıyorsunuz. Vatandaşlar yüksek tapu harçlarından çok şikayetçi. Oran 100 bin TL’lik konut için de, 10 milyon TL’lik konut için de aynı” şeklinde konuştu ve ekledi:

“Tapunun kendi bütçesi ve topladığı paralar karşılaştırıldığında korkunç rakamlar ortaya çıkıyor. Hazine’ye, genel bütçeden aldığı payın ortalama 10 katını geri toplayan kurum, yurttaşlardan vergi toplayan ikinci bir Maliye Bakanlığı’na dönüşmüş durumda.” dedi.

Çalışanlara pay verilmiyor.

Döner sermaye adı altında Tapu Kadastro çalışanları için toplanan paranın çalışanlara verilmediğini dile getiren Hakverdi, 2015 yılından bu yana yurttaştan 5 milyar 530 milyon lira döner sermaye adı altında para topladığını, ancak personele pay verilmediğini açıkladı.

Ne düşünüyorsunuz?

111 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

ikon-kadin-home-dekorasyon-voorgo.com

Tarzlarıyla İkonlaşan Kadınlardan Ev Dekorasyonu

Recep Tayyip Erdoğan Açıkladı. voorgo.com

Recep Tayyip Erdoğan Açıkladı.