in ,

6 İlde Bazı Bölgeler İçin Kentsel Dönüşüm ve Kamulaştırma Kararı Alındı

Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

2 ilde bazı bölgeler Cumhurbaşkanı kararıyla kentsel dönüşüm alanı ilan edildi. 4 ilde ise arazi toplulaştırması sebebiyle kamulaştırmaya gidildi.

6 ilde ‘acele’ kamulaştırmaya dair Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Denizli, Tunceli, Aydın ile Malatya’da arazi toplulaştırmasına gidildi, Samsun ve Bitlis illerinde bazı alanlar kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edildi. Ayrıca tarla içi geliştirme hizmetleri yapılması ile bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Karara göre Samsun’un İlkadım İlçesi Kale Mahallesi (Cumhuriyet Meydanı) bölgesi ile Bitlis’in Tatvan İlçesi Çayırönü Mahallesi (Yeşilmezra) sınırları içerisinde bulunan alanlar kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edildi. Karar, 5393 sayılı Belediye Kanun’un 73’üncü maddesi gereğince verildi.

4 İLDE ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI

DSİ 21. Bölge Müdürlüğünce Denizli’nin Çameli ile Acıpayam ilçelerindeki 10 mahalle ile Aydın’ın Koçarlı ve Germencik ilçelerindeki birer mahallede, DSİ 9.Bölge Müdürlüğünce Tunceli’nin Ovacık ilçesindeki 13 mahalle ve köy ile Malatya’nın Arguvan ilçesindeki 6 köy ve mahallede kamu faydası gözetilerek zorunlu arazi toplulaştırmasına gidilecek ve tarla içi geliştirme hizmetleri yapılması sağlanacak.

Arazi toplulaştırma kriterlerine uygun olmayan tepelik, taşlık, çukurluk alanlar ve yoğun sabit tesis bulunan yerler toplulaştırma dışında bırakılacak.

KESİN KORUNACAK HASSAS ALANLAR

Ankara’nın Ayaş ilçesindeki Şıngırdaklin Mağarası, Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesindeki Soğanlı köyü, Antalya’nın Demre ve Finike ilçeleri sınırlarındaki Beymelek Kıyı Bandı, İzmir’in Kemalpaşa ilçesi sınırlarındaki 31. Grup alanı, Çankırı’nın merkez ilçesindeki Çorakyerler Fosil Lokalitesi, Edirne’nin Keşan ilçesindeki Mecidiye köyü sınırlarında bulunan Uzunkum ve İtalyan koyları ile Sivas’ın Gürün ilçesindeki Gökpınar Gölü’nün Doğal Sit Alanı’nın koruma statüsünün tekrar değerlendirilmesi sonucunda, sınır ve koordinatları belirlenen alanların kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesine karar verildi.

Ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İfraz Nedir? İfraz İşlemi Nasıl Yapılır ?

Arazi Bankacılığı Nedir ?