in ,

6 Şubat’ta Temeli Atılacak

Çalık, Malatya Havalimanı Müdürü Serdar Akyüz ile şantiye sahasında incelemelerde bulundu.

Malatya Milletvekili ve AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi Öznur Çalık, Malatya Havalimanı yeni terminal binasının temelinin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımı ile 6 Şubat’ta atılacağını açıkladı.

Malatya Havalimanı Müdürü Serdar Akyüz ile şantiye sahasında incelemelerde bulunan Çalık, kentin sosyal ve ekonomik gelişiminde ulaşımın önem taşıdığını vurguladı. Şehirde 2003 yılında 1096 olan uçak trafiğinin 2019 yılında yüzde 392 artışla 5 bin 389’a yükseldiğini, 89 bin olan yolcu sayısının ise 750 bine yaklaştığını kaydetti.

Çalık, Malatya Havalimanı’nın terminal binası yolcu kapasitesinin yetersiz kalması sebebiyle yıllık 2,5 milyon yolcu kapasiteli yeni terminal binasının yapımına karar verildiğini açıkladı. “500 araçlık otoparka sahip terminal binası 27 bin metrekare kapalı alana sahip. Malatya Havalimanı vasıtası ile bölgenin ticaret ve turizm faaliyetleri daha da artacak. Bağlantı yolları ve ek binalar ile 246 milyon liralık bir yatırımdır. Bu yatırımın temel atma töreni 6 Şubat’ta Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımı ile gerçekleştirilecek.” ifadelerini kullandı.

Terminal binasının 16 Şubat 2023’te hizmete girmesinin planlandığını açıklayan Çalık, ihalesi yapılan yeni terminal binasının, havalimanı iç bağlantı yolları, ek tesisler, arıtma tesisi, otopark, ısı ve güç merkezi, apron ve yer hizmetleri araç sahası ile 50 bin metrekare alana inşa edileceğini aktardı.

Ne düşünüyorsunuz?

128 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Faizsiz Konut Veren Şirketlere Sermaye Şartı !

İmar Yönetmeliği Onaylandı !