in ,

690 Konutluk Sıcaksu Bölgesi Kentsel Dönüşüm Projesi İhale Edilecek

Bursa’da yapılması planlanan Sıcaksu Bölgesi kentsel dönüşüm projesinde son aşamaya gelindi.

Bursa’da kentsel dönüşüm anlamında büyük bir projenin hazırlıkları son hızla devam ediyor. Geçmiş dönemde şehrin dışında kalan Tabakhaneler Bölgesi zaman içerisinde kent merkezi ile entegre oldu. Oldukça değerli bir alan haline gelen bölgede kentsel dönüşüm yapılmasına dair bir gereklilik ortaya çıktı.

Tabakhanelerin şehrin dışına taşınmasına dair 2000 yılından itibaren gündemi meşgul eden Tabakhaneler 2010 yılında Badırga’daki sanayi bölgesine taşındılar. Son 10 yıldır da bölgede kentsel dönüşüm çalışmalarının yapılabilmesi adına yetkili kurumlar tarafından yoğun bir çaba gösterildi. Bu yoğun çabalar sonunda meyvelerini vermeye başladı.

PROJE TOKİ TARAFINDAN YAPTIRILACAK

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından son 2 dönemdir bölgede kamulaştırmalar yapılıyor. Bugün gelinen noktada ise kentsel dönüşüm projesinin yapımına dair ortaya çıkan tüm engeller Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırıldı. Bölgede yapılacak kentsel dönüşüm projesinde yapılacak konutlar diğer kentsel dönüşüm projelerinde kullanılması planlanıyor. Bu nedenle de projenin yapımını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı üstlendi.

690 KONUT İNŞA EDİLECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) yetkilendirildi. TOKİ de yaptığı proje hazırlama çalışmasının sonrasında ihale tarihi belirledi. Bursa ili Osmangazi ilçesi Alemdar ve Gaziakdemir Mahalleleri (Sıcaksu) Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında bölgede 690 adet konut ve 92 adet de dükkan yapılacak.

TOKİ tarafından yapılan açıklamaya göre Bursa ili Osmangazi ilçesi Alemdar ve Gaziakdemir Mahalleleri (Sıcaksu) Kentsel Dönüşüm Projesi için 9 Eylül 2021’de ihale gerçekleştirilecek. İhalenin saati ise 11:30 olarak belirlendi.

Tamamen yatay mimari esası ile hazırlanan proje toplamda 50 bin metrekarelik bir alan üzerinde yapılacak. Kent silüetini bozmayacak yapılan yapılacağı kentsel dönüşüm projesinde binalar zemin +5 katı geçmeyecek.

DEPREME KARŞI DAYANIKSIZ KONUTLAR YENİLENECEK

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş bir açıklamada bulunarak, “Sıcaksu Bölgesi’nde planlanan kentsel dönüşüm projesine başlamak için artık son aşamaya geldik. 75 Yıl – Yiğitler – Esenevler kentsel dönüşüm projesinde de uzlaşma projeleri devam ettiriliyor. İstanbul Caddesi’nde dönüşümün başladığı biliniyor. Sıcaksu’da şimdi ihale tarihi de belli oldu. İhale sürecinin sonrasında bu bölgede de kentsel dönüşüm çalışmalarına başlanacak. Depreme karşı dayanıksız olan bu konutlar yenilenecek. Böylelikle yapı stoku da nitelikli hale gelecek. Bursa daha modern ve güvenilir konutlarla donatılan bir şehir haline gelecek.” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

89 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yanan Bölgeler İçin, ‘İmara Açılacak Satılık Tarla’ İlanı Verdiler

Bağcılar Belediyesi, Kentsel Dönüşüm Programı İçin Toplandı