in , ,

80 Bin TL’ye Ev Sahibi Olabilirsiniz !

Hiç evi olmayanlar devletten barınma desteği kapsamında yardım alabilirler.

Barınma ile ilgili desteklerden biri de prefabrik ev yardımı. Devlet, prefabrik ev alacaklara 30 bin TL’ye kadar destek sağlıyor. Koronavirüs ile mücadele döneminin yanı sıra meydana gelen doğal afetler neticesinde prefabrik evlere ilgi önemli ölçüde arttı. Bu ilginin oluşmasında en büyük faktör prefabrik ev fiyatları… Bunların yanı sıra ikinci el prefabrik ev piyasası da vatandaşların daha ucuza ev sahibi olmalarını sağlıyor.

Prefabrik evler, hazır yapılar olarak bilinse de iç ve dış tasarımının tamamen kişinin tercihine bırakıldığı, mutfak-salon m2 büyüklüğü, tuvalet, banyo, çatı katı gibi birçok özelliğini sizin belirleyebileceğiniz yapılardır. Prefabrik evlere olan ilgi her zamankinden daha yüksek bir seviyede. Pandemi sürecinin konutta geçirilen süreyi artırması nedeniyle vatandaşlar bahçeli, müstakil ve prefabrik evlere yöneldiler. Prefabrik evlerin tercih edilmesinin en önemli sebebi de düşük maliyetle ve hızlı bir şekilde inşa edilmeleridir.

Özellikle konut imarlı arsası olanlar prefabrik evler ile çok kolay ve hızlı bir şekilde konut sahibi olabilirler.

Prefabrik ev fiyatları ne kadar ?

75 m2 2+1 71.900 TL

100 m2 3+1 94.900 TL

126 m2 3+1 144.900 TL

150 m2 4+1 149.900 TL

Evin büyüklüğü, prefabrik ev fiyatlarına tesir eden ilk faktör. Yapının katı arttıkça fiyatı yükselir. Ev için kullanılan malzeme, konut fiyatlarını direkt olarak etkiler. Örneğin çelik konstrüksiyon uzun ömürlü prefabrik evlerde fiyatlar daha da artar.

Prefabrik evlere devlet desteği ne kadar ?

Devlet prefabrik ev yapacak olan ihtiyaç sahibi vatandaşlara 30 bin TL’ye kadar destek veriyor.

Prefabrik Ev Yapımı Desteği, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardım Genel Müdürlüğü tarafından sağlanıyor. Başvuru alma ve destek sağlama işlemleri ise bu kuruma bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca sunuluyor.

Barınma Yardımları kapsamında sağlanan prefabrik ev desteğine dair bakanlık yapmış olduğu açıklamasında şu bilgileri veriyor. “Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan muhtaç vatandaşlara evlerinin bakım-onarımı, betonarme ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım yardımı ve afet kapsamında ev eşyası alımı için ayni ya da nakdi olarak yapılan yardımlardır.”

Prefabrik ev yardımı için şartlar nelerdir ?

Prefabrik ev yardımı almak için vatandaşlardan talep edilen ilk koşul 18 yaşını doldurmuş olmak.

Bunun dışında ;

“Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olmakla beraber yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul olma gibi özel şartlardan herhangi birine haiz olma, bunun yanı sıra onarımı yapılacak evin veya konut yapımlarında arsanın tam hisseli tapusuna haiz olma”

Başvuru şartlarını sağlayan ve başvuruları onaylanan vatandaşlara 30.000 TL’ye kadar destek sağlanıyor.

Prefabrik evler için hibe desteği kimlere verilecek ?

Söz konusu yardım tutarı yalnızca alt gelir grubu muhtaç aileleri kapsayacak. Devlet barınma yardımı olarak ödediği bu tutardan faydalanmak isteyen kişilerde başvuru şartları olarak şu kriterleri arayacak;

Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evde ikamet ediyor olmak,

Muhtaç durumda olmak,

Hane halkı aylık gelir toplamının hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olması yani 701,32 TL’ yi aşmaması,

Yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul olma gibi özel şartlardan en az birine sahip olmak,

Onarımı yapılacak veya üzerine prefabrik ev kurulacak olan arsanın tam hisseli tapusuna sahip olmak.

Ne düşünüyorsunuz?

199 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Türkiye, Rüzgar Yatırımı Sıralamasında Beşinci Sırada

Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’nde Flaş Karar !