in ,

9 Haziran 2021 İtibarıyla Ödenmeyen Borçlar Yapılandırılacak !

Milli Emlak Genel Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Vadesi 30 Nisan 2021’de gelen ancak 9 Haziran itibarıyla ödenmemiş “kesin izin, arazi izin, kesin tahsis, kullandırma kararı, ön izin, irtifak hakkı, kullanma izni, kira, yararlanma, ilave yararlanma, mesire yeri işletme hakkı kira bedelleri” borçlarına dair düzenleme yapıldı.

Milli Emlak Genel Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme ile borçların asıllarına herhangi bir indirim uygulanmayacak ancak gecikme zammı, faiz gibi borçları silinerek, bunların yerine hesaplanacak Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) tutarını ödemelerine imkân sağlanacak.

YAPILANDIRMA BİRÇOK BORCU KAPSIYOR

Buna göre vatandaşların, vadesi 30 Nisan 2021’de gelen ancak 9 Haziran 2021 itibarıyla ödeyemedikleri ” arazi izin, kesin izin, ön izin, kesin tahsis, kullanma izni, kullandırma kararı, irtifak hakkı, kira, yararlanma, ilave yararlanma, mesire yeri işletme hakkı kira bedelleri” gibi borçları ile bu borçlarına dair gecikme zammı, faiz gibi fer’i borçlarını yapılandırarak ödeyebilmelerine dair düzenleme yapıldı.

Düzenleme ile söz konusu borçların asıllarına herhangi bir indirim uygulanmayacak ancak gecikme zammı, faiz gibi borçları silinerek, bunların yerine hesaplanacak Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) tutarını ödemelerine imkan sağlanacak.

Yapılandırma kapsamında, borçların asılları, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarı ile peşin ya da 6, 9, 12 ya da 18’lik eşit taksitler durumunda ödenebilecek.

Peşin ödeme halinde hesaplanan Yİ-ÜFE tutarına belli oranlarda indirim yapılacak. Taksitle ödeme halinde ise tercih edilen taksit sayısına göre Kanunun öngördüğü katsayılar uygulanacak.

Taksitle ödeme halinde, ilk taksitin son ödeme tarihi 30 Eylül 2021 olarak belirlendi. Diğer taksitler ise bu tarihi takip eden ikişer aylık dönemler durumunda ödenebilecek.

SON BAŞVURU TARİHİ 31 AĞUSTOS

Söz konusu imkandan faydalanmak isteyenlerin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili merkez ya da taşra birimlerine 31 Ağustos 2021’e kadar başvurmaları gerekiyor.

Ne düşünüyorsunuz?

102 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Mersin Ve Hatay’da Acele Kamulaştırma Kararı Alındı

Kalecik Belediye Başkanlığı Kiralık İşyeri Ve Arsa İlanı Yayımladı.