in , ,

Alanya Belediyesi Ekspertiz Modülü İle Bir İlke İmza Attı !

Türkiye’nin en kapsamlı Dijital Arşiv Projesi hayata geçiyor.

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, geçtiğimiz günlerde hizmete başlayan Dijital Arşiv projesini tanıttı. Proje, yerel yönetimlerde yapılmış TSE 13298 standartlarını sağlayan, Türkiye’nin en kapsamlı dijital arşivi olarak ön plana çıkıyor.

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, 2014 Yerel Seçimlerinde 6360 sayılı kanun ile 16 belde belediyesinin Alanya Belediyesi’ne bağlanmasıyla birlikte evrak yükünün artması, Belde Belediyelerinden gelen yazışma evraklarının çokluğundan dolayı ihtiyaç olan evrakları bulma konusu ile ilgili zorluklar yaşanması, evrakların sağlıklı arşivlenememesi gibi birçok sıkıntıyı ortadan kaldırdı.

Cikcilli Düğün Salonu altına kurulan Yaklaşık 14 Milyon TL maliyet ile kurulan ‘Dijital Arşiv’ Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Tapu Müdürü Fikret Ayman, siyasi İlçe Başkanları, Alanya Belediyesi Meclis Üyeleri, Başkan Yardımcıları ve birim amirlerinin katılımı ile yapılan toplantıda katılımcılara tanıtıldı.

EKSPERTİZ MODÜLÜ HAYATA GEÇİRİLDİ

Fiziki saklama alanlarından tasarruf, kağıt ve sarf malzeme maliyetlerinde düşüş sağlayan Alanya Belediyesi Dijital Arşivi, hayata geçirdiği ‘Ekspertiz Modülü’ ile de bir ilke imza attı. Türkiye’de ilklerden olan bu modülle beraber eksperler, Alanya Belediyesi’ne gelmeden dilediği evraklara ulaşabilecek.

615 DOLAPTA 75 BİN KLASÖR DEPOLANABİLECEK

Uzaktan erişim ile dosya görüntüleme imkanı sağlayan ve birimlerin isteklerine daha süratli yanıt verecek olan Alanya Belediyesi Dijital Arşivi’nde, 615 adet dolapta toplam 75.000 klasör depolanabilecek. Bunun yanında harekete duyarlı alarm sistemi ve 37 adet kamera ile 7/24 arşiv binasının güvenilirği sağlanacak. Dijital ortama kazandırılan evraklar, mevzuata uygun gazlı yangın söndürme ve ortam iklimlendirme altyapısıyla da dikkat çekiyor.

6 MÜDÜRLÜĞE HİZMET VERECEK

Çeşitli hizmet verecek 14 farklı odası bulunan Alanya Belediyesi Dijital Arşivi, vatandaşların başvurusunda büyük rahatlama sağlayacak sistemiyle Alanya Belediyesi içeriğindeki Emlak ve İstimlak Müdürlüğü, Plan Proje Müdürlüğü, Destek Hizmetleri Müdürlüğü-İhale İşleri Birimi, Yapı Kontrol Müdürlüğü, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ve Yazı İşleri Müdürlüğü’ne hizmet verecek. Devam eden tarama sayısı arttırıldıkça diğer müdürlükler de devreye sokulacak. Ayrıca projenin, Alanya Tapu Müdürlüğü ile yapılan çalışmalarda da büyük kolaylık sağlayacağı açıklandı.

YÜCEL: “TÜRKİYE’NİN ÖRNEK ALDIĞI PROJE”

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya’ya ulusal çapta bir ilki daha kazandırmanın haklı gururunu yaşadıklarını vurgulayarak şöyle dedi; “Göreve geldiğimiz günden bu yana yerel ve Ulusal çapta büyük yankı uyandıran birçok projeyi Alanya’mıza kazandırdık. Yine Türkiye’nin yerel yönetimler arasında en kapsamlı dijital arşivini hizmete sunarak Ulusal çapta örnek alınan bir projeye daha imza attık. Dijital arşiv binamızla beraber, evraklara hızlıca ulaşım sağlanırken, evrak deformasyonunu engelliyor, yasal ve hukuki boyuttaki evrakları daimi olarak koruyor ve kaybolmasının önüne geçiyoruz. Ayrıca göreve geldiğimizde ciddi bir sorun oluşturan arşivimizi, yer ve mekan şeklinde de nizami bir düzene kavuşturmuş olduk.”

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, katılımcıları toplantı sonunda Alanya Belediyesi Kurumsal Arşiv binasını gezdirdi. Katılımcılar, duydukları memnuniyeti dile getirerek bu dev hizmette emeği geçenlere teşekkür etti.

Ne düşünüyorsunuz?

199 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Parselasyon Nedir ? Parselasyon Nasıl Uygulanır ?

Vefa Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm İçin Start Verildi