in

AYD (Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği) Yönetim Kurulu Toplantısı, AVM Tavsiye Kararları

Alışveriş Merkezlerine Dair Kira Desteği ve Açılış Kapanış Saatleri Açıklaması

Cumhurbaşkanımızın başkanlığında yapılan 17.11.2020 tarihli Kabine Toplantısının sonrasında da Covid-19 salgının ülkemiz genelinde yayılmasını ve salgının doğurabileceği olumsuz sonuçları önlemek adına alınan tedbirler Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kamuoyu ile paylaşılmış, tedbirlere dair ayrıntılar da müteakiben İçişleri Bakanlığının Genelgelerinde belirtilmiştir.

Genelgelerde belirtilen tedbirler sektörümüzü de ilgilendirdiğinden, Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Toplantısı neticesinde Derneğimizce alınan tavsiye kararlarını kamuoyunun, sektörümüzün, kıymetli çalışanlarımızın dikkate sunarız:

İçişleri Bakanlığı Genelgelerinde düzenlendiği üzere Alışveriş Merkezlerimiz sokağa çıkma kısıtlamasının olmadığı günlerde (10:00 – 20:00 saatleri arasında) faaliyetlerini sürdürmeye ve misafirlerine hizmet sunmaya devam edecektir.

Günümüzün önemli bir zaman dilimini paylaştığımız ortak yaşam alanlarımızda misafirlerimizin, iş ortaklarımızın, çalışanlarımızın sağlığı önceliğimiz kabul edildiğinden; her zaman olduğu gibi hijyen seviyesi maksimuma çıkartılmış , tedbirler doğrultusunda en üst düzeyde temizlik ve dezenfektasyon çalışmaları gerçekleştirilmiş ve girişlerde HES kodu sorgulaması uygulamasına geçilmiştir.

Alışveriş merkezlerimiz TSE ile yapılan işbirliği protokolü doğrultusunda “Güvenli Alışveriş Merkezi Sertifikası” almaktadır. Bu haliyle Alışveriş Merkezlerimiz mekansal ve kurumsal anlamda tedarik zincirinin en güvenilir halkalarının başında gelmeye ve en güvenilir alanlar olarak misafirlerimize sağlıklı hizmet sunmaya devam etmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan ve İçişleri Bakanlığı Genelgelerinde düzenlenen tedbirler kapsamında hizmet sunma ve çalışma biçimi değişen ya da faaliyetleri etkilenen kıymetli iş ortaklarımıza, içinde bulunduğumuz durum değerlendirilerek somut olayın şartları doğrultusunda Alışveriş Merkezlerimiz tarafından salgının ilk günlerinden itibaren olduğu gibi gerekli destek verilmektedir.

Örneğin yayınlanan genelgelerle faaliyetleri durdurulan çocuk eğlence merkezi, sinema gibi işletmelerden kira alınmamaktadır. Sektörlere göre her kiracı özelinde yüzde 70’lere varan indirimler yapılmıştır. Şimdiye kadar paydaşlarımız olan başta perakende ve yeme-içme sektörlerinde faaliyet gösterenler olmak suretiyle kiracılarımıza üyelerimiz tarafından 5 milyar lirayı aşkın kira desteği verilmiştir.

Dünyada benzeri az olan bu büyük destek neticesinde ülkemizde; başta ABD, İngiltere ve AB ülkeleri olmak suretiyle diğer ülkelerde yaşanan iflaslar yaşanmamıştır. Bu destekler, üyelerimizin kredilerinin yapılandırılması istekleri gerekli karşılığı bulmamış olduğu halde gerçekleştirilmiştir.

Kamu otoritesince alınan tedbirler süresince ekonomik faaliyetlerin ve istihdamın korunması adına, paydaşlarımız olan kiracılarımıza önümüzdeki dönemde de üyelerimizin elinden gelen desteği her kiracı özelinde oluşturarak vermesi tavsiye edilmektedir.

Ne düşünüyorsunuz?

189 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

GYO’ların Önü açıldı !

Vintage Dekorasyon Nedir ?