in ,

Amerika Birleşik Devletleri’nde Paniğe Neden Oldu !

Konut başlangıçları ivme kaybediyor.

Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin toparlanma hareketinin geldiği noktayı bazı sektörel rakamlarla ölçülmeye devam ediyor. Özellikle emlak sektörünün birçok sektörü etkilemesi sebebiyle ABD’ de konut başlangıçlarının son rakamlarının beklenenden kötü çıkması piyasalarda paniğe neden oldu.

ABD ekonomisi koronavirüs sürecinde önemli oranda sarsıntı yaşadı. Dünyanın ekonomik açıdan en fazla etkilenen ülkesi olan ABD’ de FED önderliğinde toparlanma hareketi devam ediyor. Bu hareketin bugüne kadar olumlu sonuçlanması takdirle karşılanırken ABD’de konut başlangıçları olumsuz verilerle toparlanma hedefine darbe vurdu.

KONUT BAŞLANGIÇLARINDA GERİLEME DÖNEMİ

ABD’de konut başlangıçları Ağustos 2020′ de % 5,1 oranında düştü. Bu rakam piyasa beklentilerinin son derece üzerinde çıktı. Piyasalarda % 0,6 oranında bir düşüş bekleniyordu.

Yeni konut projelerine başlangıçları ifade eden rakamlar ABD emlak sektöründe ilaveten yeni tartışmaları alevlendirdi. Ağustos 2020′ de 1 milyon 416 bine inen yeni konut başlangıçları stok konutların çok fazla olmasına bağlandı. Stokları eritmek için FED’ in yeni önlemleri devreye sokmasının kaçınılmaz bir tedbir olduğu belirtildi.

İNŞAAT İZİNLERİ DÜŞMEYE BAŞLADI

İnşaat izinleri de Ağustosta bir önceki aya göre % 0,9 azalarak 1 milyon 470 bine düştü.

Temmuzda 1 milyon 483 bin olarak kaydedilen inşaat izinlerine ilişkin piyasa beklentisi, geçen ay 1 milyon 520 bin seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi.

ABD‘de inşaat izinleri de piyasa beklentilerinin aksi yönünde ilerledi. İnşaat izinleri, Ağustosta geçen yılın aynı dönemine göre ise % 0,1’ lik azalış gösterdi.

Ne düşünüyorsunuz?

989 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loft Daire Nedir ?

TOKİ’den Engelli Vatandaşlar İçin Konut Satış İlanı !