in

Anadolu’nun Alkatraz’ı Restore Ediliyor !

2 yılda tamamlanacak restorasyon çalışmaları sonrasında yeni yüzüyle ziyaretçilerine ev sahipliği yapacak.

Anadolu'nun Alkatraz' ı Restore Ediliyor voorgo.com

Tarihi Sinop Cezaevi Müzesi, Anadolu’nun Alkatraz’ ı olarak anılıyor. 2 yılda tamamlanacak restorasyon çalışmaları akabinde yeni yüzüyle ziyaretçilerine ev sahipliği yapacak.

Arkeolojik verilerden yola çıkılarak, Tarihi Sinop Cezaevi ve Müzesi’ ni çevreleyen kalenin tarihi geçmişi 4 bin yıla dayanıyor. Zindan olarak kullanılan yapı 14. yüzyıldan beri o dönemin tarihi izleri ile hala ayakta duruyor.

Bazı ünlü yazar ve şairlerin de bir dönem kaldığı ve 1887 yılında resmi olarak cezaevine dönüştürülen yapı, 1999′ da müzeye çevrildi.Üç tarafı denizle çevreli olduğu için kaçılması zor olduğu bilinen cezaevi, kaçılmasına imkansız gözüyle bakılan San Francisco açıklarındaki ada hapishane Alkatraz’ a benzetilerek, ‘Anadolu’nun Alkatraz’ ı diye adlandırılıyor.

Müzeye dönüştürüldüğü 1999 yılından beri ziyaretçilerini ağırlayan tarihi yapının aslına uygun biçimiyle restore edilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor.

AK Parti Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş, konu hakkında açıklamalarda bulundu. ”Bu restorasyon, iki yıla kadar tamamlanacak. Bu bizim açımızdan şu açıdan önemli; bazı durumlarda maalesef restorasyon çalışmaları uzun sürdüğü için tarihi değerlerimizi turizmin hizmetine sunmakta güçlük çekiyoruz, o nedenle iki yıl gibi bir sürede tamamlanacak olması memnuniyet verici.

En titiz olduğumuz nokta, tarihi dokunun korunması. Çalışmayı yürüten firmamız da bu hususta çok titiz ve gerekli özeni gösteriyor. Uzun yıllar önce inşa edilmiş bir yapı. Bazı bölümlerde deformeler oluşmuş.

Birinci öncelik olarak bunlara yönelik çalışma yapılıyor. Aynı zamanda tarihi yapı içinde sanatsal ve kültürel faaliyetlerin yapılacağı alanlar, demokrasi müzesi, ile deniz müzesi oluşturulması planlanıyor. İnşallah bitirildiğinde hem Sinop hem ülke turizmine önemli katkı sunacak bir proje olacak” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

102 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Aynı Şehirde Yaşamanız Gerekiyor voorgo.com

Aynı Şehirde Yaşamanız Gerekiyor !

Balıkesir Altıeylül İhalesi 21 Eylülde voorgo.com

Balıkesir Altıeylül İhalesi 21 Eylülde !