in

Apartman ve Site Aidatı Ücretlerine Zam Geldi

GABORAS Gayrimenkul Borsası 5 Büyükşehir Konut Aidat Raporu araştırma verileri açıklandı. Aidat ücreti en yüksek olan ilçeler…

Apartman aidatı rakamları bilhassa de markalı konut projelerinde büyük tartışmalar yaratmaya devam ederken GABORAS Gayrimenkul Borsası 5 Büyükşehir Konut Aidat Raporu araştırma verileri açıklandı. Açıklanan raporda bulunan verilere göre Türkiye’de her ay 1 milyar 264 milyon lirayı aşan tutarda aidat ödemesi yapılırken ödenen rakamlar arasında da büyük farklar bulunuyor.

AYLIK AİDAT RAKAMLARI CEP YAKIYOR !

Normal binalarda oturan vatandaşlar aylık ortalama 30 TL aidat ücreti öderken yüzme havuzu, özel güvenlik görevlisi gibi lüks özellikler sunan markalı konut projelerinde bu rakam bin lirayı dahi aşarak aylık kira fiyatları ile yarışır hale geliyor. Pandemi döneminde zorunlu kısıtlama kararları ve tedbirler sebebi ile hamam, spor salonu, kapalı yüzme havuzu, restoran ve kafe gibi ortak kullanım alanlarının kapatılmasına rağmen markalı konut projelerinin aylık aidat ücreti fiyatlarında yükseliş yaşanmaya devam etmesi tepki çekti.

AİDAT ÜCRETİ EN YÜKSEK İLÇE BEYKOZ

Aylık aidat ücretleri baz alındığında konut başına düşen ortalama aidat bedeli 600 TL olarak belirlenen Beykoz en pahalı ilçe olurken Sarıyer 500 TL aidat ücreti ile ikinci ve İzmir Urla ise 300 lira ile 3. sırada yer aldı. İzmir’de en çok aidat ödenen ilçe Urla olurken, İstanbul’da Beykoz, Ankara’da Çankaya ve Antalya’da da Alanya ilçeleri oldu.

Aidat rakamları pandemi dönemi akabinde Türkiye geneli ortalaması üzerinden yüzde 12 artış gösterdi.

Ne düşünüyorsunuz?

98 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Gayrimenkul Sermaye İradı Nedir ?

Konut Olarak Görünen İş Yeri Değerli Konut Vergisi Öder mi ?