in

Arazileri Alelacele Satışa Çıkardılar !

Yüzlerce arazi için satılık ilanı verildi. Yetkililer suç duyurusunda bulunuyor.

Tarım arazilerinin bazı aracılar tarafından hobi bahçeleri şeklinde bölünüp satılmasının önüne geçilmesi için Ekim ayında Meclis’ten geçen Torba Yasa’da bulunan düzenleme sonrası valilikler de harekete geçti.

Düzenleme kapsamında hobi bahçesi adı altında parçalanan tarım arazileri ayrı ayrı tespit edilmeye başlanırken, mülk sahiplerine ise iki aylık süre tanındı. Söz konusu zaman zarfında arazilerin eski şekline dönüştürülmemesi durumunda ise devreye kamu kurumları girecek. Öte yandan ciddi ceza ve yaptırımları barındıran kanunun çıkmasıyla beraber hobi bahçelerine yönelik ilan sayısında da büyük artış yaşandı. Yüzlerce arazi için alelacele satılık ilanı verilirken, yetkililer ise ‘Satıp kaçmaya çalışanlar var’ diyerek suç duyurusunda bulunuyor.

Kanuna göre tarım arazilerini bölüp satan ve pazarlayanlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası getirilirken, tarım arazilerinde plan ve projelere aykırı hareket edenlerin valiliklerce tespit edilerek sorumlu kişi ve kurumlara 1000 liradan az olmamak üzere, bozulan arazinin metrekaresi hesaplanarak ve her metrekare başına 10 lira idari para cezası kesilecek.

Düzenlemenin yasalaşmasının sonrasında valilikler ve belediyeler de harekete geçti. Hobi bahçeleri adı altında bölünen tarım arazilerine yönelik tespitler devam ediyor ancak düzenlemenin yapılmasıyla bu yolla planlanmış binlerce arazi de alelacele satışa çıkarıldı.

DÜZELTME SÜRESİ İKİ AY 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Tarım ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç, konu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

”Kanun çıktı, artık herkes kanunun emrettiği biçimde görevini yerine getirmek durumunda. Öncelikle hobi bahçeleri adı altında tarım arazilerinin tarım dışına çıkaranlar tespit edilecek. Bu usulsüzlüğü yapmış olanlara metrekare başına 10 lira olmak kaydıyla toplam bin TL’den aşağı olmamak üzere bir cezai yaptırım uygulanacak ve kendisine alanında düzeltme yapması için iki aylık bir süre verilecek.” şeklinde konuştu.

DEVREYE TARIM BAKANLIĞI GİRECEK

Kılıç, iki aylık süre içerisinde hobi bahçesi adı altında tarım arazisi üzerinde yapılmış olan usulsüzlüğün düzeltilmemesi halinde bir ay içerisinde belediyelerin ve özel idarelerin görevinin başlayacağına dikkat çekti. ”Hangilerinin imkanları bu alanı tekrar eski haline getirmeye müsait ise görev devralınacak. Söz konusu kurumlar da bir ay içerisinde görevlerini yerine getirmez ise bu kez de devreye Tarım Bakanlığı girecek ve bu alanları eski haline dönüştürecek. Dönüşüm süresi içerisinde yapılan bütün masraflar iki katı olarak belediyelerin ve özel idarelerin Hazine ve İller Bankası’ndan kendilerine gelen paylarından kesilerek, bakanlığın hesabına aktarılacak. Bu süreç bu yolla sonuçlanmış olacak.” dedi.

VALİLİKLER TESPİTLERE BAŞLADI

Valiliklerin resen tespitlere başladığını ve bir takım yaptırımlar da uyguladığını dile getiren Kılıç, ”Toplumdan bunlara neden vakti zamanında izin verdiniz şeklinde haklı çıkışlar geliyor yalnız şu var bilhassa pandemi sürecinde bu tarz yerlere olan talep yüzde 1000 seviyelerinde arttı. Bu süreçte arazilerin bu yolla tarım dışına çıkarılmasına müsaade edecek olursanız, ne yazık ki şehir tarımı yapabilecek bir alanımız kalmayacak. O yüzden tarım arazilerini muhafaza etmenin bir diğer yolu yok.” şeklinde konuştu.

Hobi bahçelerine yönelik yüzlerce satılık ilanının bulunduğunu belirten Kılıç, ”Bizzat kendim söz konusu ilanların bir kısmı için suç duyurusunda bulundum. Ayrıca uyardıklarımız da var. Onların bir çoğu da kanunun çıkmasının ardından ellerindeki bu tarz arazileri satıp kaçmaya çalışan kişiler. Son zaman sosyal medya üzerinden tanıtım ve satış duyuruları da ciddi oranda arttı.” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

170 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

338 Rum Başvurdu

Karavan Park Projesi Hayata Geçiyor