in

Arkeoloji Müzesinin Bulunduğu Arsa Satışa Çıkarıldı !

Üzerinde devlete ait arkeoloji müzesinin bulunduğu arsaya 45 Milyon lira değer biçildi.

Emlak sitesinde satışa çıkarılmıştı. Tepkiler gecikmedi..

Afyonkarahisar’da, üzerinde devlet müzesi bulunan arsa 45 Milyon lira fiyatla satışa çıkarıldı. Yeni müzenin yapılması için arsa TOKİ‘ye verilmişti.

8 bin 242 m² büyüklüğündeki arsaya, bir emlak sitesinde 45 milyon lira fiyat biçildi. Arsayı satışa çıkaran emlakçının yaptığı açıklamada, “Yeni müze bitmediği için mevcut müzeyi boşaltamadılar. Ama sahipleri arsayı satışa çıkardı. Müzenin içindeki eşyalar kuşkusuz satılık değil. Burada Herkül’ün 9 metrelik heykeli de var” dedi.

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal da konuyu TBMM gündemine taşıdı ve “Bu müzeyi kim satıyor, bu işten kimler karlı çıkıyor?” diyerek tepki gösterdi.

Yeni müze yapımı için de 2007’de TOKİ’yle anlaşıldığını, Kurtuluş Caddesi’nde bulunan mevcut müze arsasının da TOKİ’ye devredildiğini belirten Köksal, “Kurtuluş Caddesi’ndeki mevcut müze 45 Milyon liraya web sitesinde satışa çıkarıldı. Yeni müzenin de inşaatı tamamlanmadı. İnşaatın eksikleri olduğu gerekçesiyle Bakanlık, inşaatı kendisinin bitireceğini ifade ediyor. TOKİ taahhüdünü yerine getirmeden, yeni müze yapılmadan mevcut müze neden satılıyor ?” dedi.

AFYONKARAHİSAR ARKEOLOJİ MÜZESİ’NDE ;

Bölgedeki 20 antik şehir, 40 höyükten derlenen eserlerle, Hitit, Frig, Kalkolitik, Hellenistik, Eski Tunç, Roma ve Bizans devrine ait kazı çalışmaları sonucu bulunan eserler sergileniyor. Ayrıca müzenin bahçesinde Herakles (Antik Roma’da Herkül, Antik Yunan’da Herakles ), İmparator Hadrion tipi kolossal (büyük) heykeller, korinth tipi sütun başlıkları, İon, üzerleri kabartmalı ya da yazıtlı ve bölgenin tipik eserleri arasında olan “Kapı Tipi Mezar Stelleri”, pişmiş toprak lahidler ve çeşitli mimari eserler sergileniyor.

Ne düşünüyorsunuz?

117 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Ankara Haymana Belediye Başkanlığı’na Ait 23 Arsa İhale İle Satılıyor

Motorlu Sanayi Sitesinin İhalesi 12 Ocak’ta