in , ,

Arsa ve Arazi Fiyatlarında Lider Artış Gösteren Şehirler

3 büyük il içerisinde arsada lider Ankara, arazide ise İzmir oldu.

Türkiye genelinde son 1 yılda konut imarlı arsa fiyatları % 37, arazi fiyatları ise % 24 artış gösterdi; ortalama arsa metrekare fiyatı 701 TL, arazi metrekare fiyatı 51 TL oldu. 3 büyük il içerisinde arsada lider Ankara, arazide ise İzmir oldu.

Pandemi süreciyle birlikte kalabalık bölgelerde konut yatırımı yapmak yerine arsa alarak ev yaptıran kişi sayısı arttı. Artan talep arsa ve arazi fiyatlarını da etkiledi. Yeni nesil gayrimenkul değerleme ve lokasyon analizi platformu Endeksa.com’un verilerine göre Türkiye genelinde son 1 yılda konut imarlı arsa fiyatları % 37, arazi fiyatları ise % 24 artış gösterdi; ortalama arsa metrekare fiyatı 701 TL, arazi metrekare fiyatı ise 51 TL oldu. Değer değişiminde arsada lider Ankara, arazide ise İzmir.

3 büyük şehirdeki arsa ve arazi fiyatlarındaki değer değişiminde arsada lider Ankara, arazide ise İzmir oldu. Ankara’da yıllık değer değişimi arsada % 35, arazide % 11; ortalama metrekare fiyatı arsalar için 414 TL, araziler için 42 TL. İzmir’de yıllık değer değişimi arsada % 29, arazide % 24; ortalama metrekare fiyatı arsalar için 1.053 TL, araziler için 82 TL oldu. İstanbul’da ise yıllık değer değişimi arsada % 19 arazide % 2 ; ortalama metrekare fiyatı arsalar için 1.572 TL, araziler için 150 TL.

Yazlık Bölgelerde En Çok Artış Antalya’da

Pandemi nedeniyle uzaktan çalışmanın yaygınlaşması ile yazlık bölgelerde daha çok vakit geçirilmeye başlandı. Endeksa’nın analizine göre yazlık bölgelerdeki arsa ve arazilerdeki değer artışı Türkiye ortalamasını katladı. En fazla artış Antalya’da yaşanırken, Antalya’da arsa fiyatlarında yıllık değer artışı % 59, arazi fiyatlarında % 35 seviyesinde; arsaların ortalama metrekare fiyatı 796 TL, arazilerin metrekare fiyatı 65 TL. Muğla’da son 1 yılda arsa fiyatları % 53, arazi fiyatları % 29 arttı. Antalya’dan sonra en çok artış ise Muğla’da yaşanırken, Muğla’da son 1 yılda arsa fiyatları % 53, arazi fiyatları % 29 artış gösterdi. Muğla’da arsaların ortalama metrekare satış fiyatı 886 TL, arazilerin ortalama metrekare satış fiyatı 67 TL. Pandemi ile birlikte en çok talep gören bölgelerden biri de Aydın. Endeksa’nın verilerine göre, Aydın’da son 1 yılda arsa fiyatları % 49, arazi fiyatları % 29 artış gösterdi. Aydın’da arsaların ortalama metrekare satış fiyatı 757 TL, arazilerin ortalama metrekare satış fiyatı 45 TL.

Ne düşünüyorsunuz?

248 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Türkiye’de En Çok Konut Aranan İlçeler

EBRD İle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İşbirliği Yaptı