in ,

Arsa Yatırımı İçin Sektörde Yaşanan Son Durum

Arsa, en fazla rağbet gören yatırım araçları listesinin başında yer alıyor. Arsa alacaklar için sektörde yaşanan son durum nedir ?

Gayrimenkul daima en fazla kazandıran yatırımlar arasında. Bu nedenle ister büyük ister küçük yatırımcı olsun parasını değerlendirmek isteyenlerin genellikle ilk tercih ettikleri yatırımlar arasında yer alıyor. Gayrimenkul sektöründe son yıllarda gayrimenkul yatırımının popülaritesi ve bu yatırımdan para kazananların sayısı da artmış durumda. Özellikle de prim yapacak yerleri tespit edip burada doğru yatırımı yapanlar kazançlı çıkıyorlar. Dolayısıyla işin püf noktası doğru yere doğru zamanda, doğru yatırım yapmak.

Arsa, en fazla rağbet gören yatırım araçları listesinin başında yer alıyor. Son yıllarda inşaat sektöründe yaşanan hızlı ve büyük hareketlilikle beraber arsa yatırımının tercih edilmesi ön plana çıkıyor. Çünkü arsa en fazla kazandıran gayrimenkul yatırımlarından biri. Karlı olmasının yanında, arsa yatırımı yapmak bir o kadar da riskli. Bu nedenle yatırım yaparken mutlaka uzman kişilere danışmak gerekiyor.

2020 yılının yaz döneminde arsa sektörü son derece dinamik geçmişti. Pandemi sebebiyle yükselen altın ve dolar kuru sebebiyle vatandaşlar birikimlerini bozdurup arsaya yönelmişti. Düşük kredi faiz oranları o dönem arsaya olan ilginin daha da artmasına neden oldu.

2021 yılının aynı dönemine yaklaşırken yatırımcılar arsa fiyatlarında oluşan son değişmeleri takip ediyorlar. Peki arsa fiyatları nasıl değişti ? Sektör temsilcileri hangi açıklamaları yapıyor ? Bankaların güncel kredi faiz oranları nedir ?

ARSA ALACAKLAR İÇİN SEKTÖRDE YAŞANAN SON DURUM

Arsa alacaklar için sektör içinden gelen değerlendirmelerde pandemi sürecinin etkileri olduğu ifade ediyorlar. Emlakçılar arsa fiyatlarında son dönemlerde bir miktar geri çekilme olduğunu ancak fiyatların 2020 yılına göre yükseldiğini ifade ediyorlar. 2020 yılının Şubat Mart Nisan döneminde arsa fiyatlarının son derece uygun seviyelerde olduğunu ifade eden uzmanlar fiyatların daha sonra sunulan kredi kampanyaları ile yükseldiğini söylüyorlar.

2020 yılının son döneminde ve 2021 yılının başında fiyatlarda indirimler olduğu ancak çok sert değişimler beklenmediği ifade ediliyor. Uzmanlara göre arsa fiyatlarında yeni bir yükselme hareketi olması için kredi faiz oranlarında indirimler olması gerekiyor. Ancak TCMB’nin faiz politikası sebebiyle kredi faiz oranlarında 2021 yılının ikinci yarısına kadar indirim olması da beklenmiyor.

ARSA KREDİLERİNDE SON DURUM

Bankaların arsa kredisi için sundukları faiz oranları çok yüksek seviyelerde. Bankalar Mart 2021 döneminde 36 ay vadeli ihtiyaç kredilerinde müşterilerine en düşük yüzde 1.39 faiz oranıyla kredi olanağı sağlıyorlar. Konut kredisinde faiz oranları ise yüzde 1.32 seviyesinde bulunuyor.

Arsa alacaklar için 36 ay, 60 ay ve 120 ay vadeli seçenekler sunan bankalarda kredi faiz oranları genelde yüzde 1.50 bandının üzerinde yer alıyor. Çoğu banka için arsa kredisi faiz oranları ise yüzde 1.60 ile yüzde 1.70 bandı seviyesinde.

Ne düşünüyorsunuz?

149 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Emlak Katılım 3 Ana Finansman Modeli Geliştirdi

Antik Kent Satışa Çıkarıldı !