in

Arşivler Elektronik Ortama Alınacak !

Türkiye genelindeki tapu senedi sayısı 200 milyonu aştı. Alım-satımda yeni döneme geçiliyor.

Arşivler Elektronik Ortama Alınacak voorgo.com

Yeni kararla “tapu senedi, ipotek belgesi, taşınmazın tapu kaydı ve hisseli taşınmaz tapu kaydı” belgeleri e-devlet üzerinden alınırken, alım-satımda da yeni döneme geçiliyor.

Türkiye’de bulunan tüm tapu senetlerinin Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’ ne (TAKBİS) kayıt çalışmalarının 2021’de tamamlanmasıyla birlikte alım satım prosedürlerinde kağıt tapular kalkıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum projenin hayata geçirilmesiyle ıslak imzalı belgelerin fiziki arşivden çıkarılmasına gerek kalmayacağını belirtti.

Son 2 yılda kat irtifakı, kat mülkiyeti geçişleri ve bilhassa intikal gibi prosedürler için tapu senetlerinin sayısı arttı.

Geçtiğimiz yıl aşağı yukarı 500 bin intikal prosedürü yapılırken, taşınmaz satış prosedürleri “web tapu, tapu takas, kredi kartı ile tapu harcı ve döner sermaye ödemeleri” farklı il ve ilçelerde yapılan prosedürler TAKBİS sistemi ile tapu dairelerinde yapılabiliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, tapu müdürlüklerine ait arşivlerin elektronik ortama alınması için projenin başlatıldığını belirtti.

Ne düşünüyorsunuz?

77 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Toki' den Bir Müjde Daha voorgo.com

Toki’den Bir Müjde Daha !

Komşuların Rızasını Zorunlu Kılıyor voorgo.com

Komşuların Rızasını Zorunlu Kılıyor !