in

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Canlı Yayında Ulusa Seslendi

“Türkiye’ye karşı arazi iddiasında bulundular. Türkiye gibi büyük bir ülkeye karşı böyle bir iddiada bulunmak kendine kast etmek demektir.”

Ağdam’ ın Ermenistan işgalinden kurtulmasının sonrasında canlı yayında ulusa seslenen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev “Ağdamlılar göçmen değil. Artık Ağdam için yeni bir dönem. Devlet, vatandaşların Ağdam’a dönmelerine yardım edecektir.” dedi.

“Son süreçte büyük bir kısmını ele geçirmiştik. İnsanlar için istihdam yaratıldı, okullar açıldı. Ben şahsen katılmıştım. Ağdam için yeni bir dönem. İşgal edilen bölgelerde her yer harap edildi. Ne Cebrail ne Fuzuli’de sağlam bina kaldı. Bundan sonra yollar, okullar, binalar, gerekli her şey tekrar yapılacak. Füzuli-Şuşa yolunun inşaatı için 50 milyon manat ayrıldı. Artık Ağdam için yeni bir dönem, Ağdamlılar göçmen değil. Devlet, vatandaşların Ağdam’a dönmelerine yardım edecektir.

Azerbaycan kendi hakkını savunmasaydı, Ermenistan bizim topraklarımızdan çıkmayacaktı. Azeri mescitleri dağıtıldı, tarihimiz yok edilmeye çalışıldı, haritalar tekrar çizildi. Ağdam rayonunun işgalden kurtarılması, imzalanan üçlü anlaşmanın neticesidir. Defalarca demiştim ki Karabağ probleminin çözümü hem siyasi hem de askeri yollarla mümkün olabilir. Biz uzun yıllar bu problemi siyasi yollarla çözmeye çalıştık. Meselenin askeri yollarla çözümü bizim uluslararası hukuktan doğan hakkımızdır. Her bir ülke gibi biz de hakkımızı savunduk. Ağdam’ın işgalden kurtarılması tarihi bir olaydır. Şu anda Ağdam’da 204 bin kişi yaşıyor. İşgalden önce 143 bin kişi yaşıyordu.”

Türkiye’ye karşı arazi iddiasında bulundular. Türkiye gibi büyük bir ülkeye karşı böyle bir iddiada bulunmak kendine kast etmek demektir. Bizim topraklarımızı işgal ettiler, Azerbaycan’a karşı da arazi iddiasında bulundular. Şimdi onlar diğer ülkelerden yardım bekliyor. Bağımsız ülke gibi yaşa, öyle yapamıyorsan git diğer ülkeye bağlan. Biz istesek de istemesek de komşuluk devam edecek. Ben Azerbaycan Cumhurbaşkanı olarak çatışmalar son bulsun, adalet kurulsun istiyorum. Bizim Ermeni halkına karşı bir problemimiz yok. Biz ibadethanelerini yıkmadık. Azerbaycan Devleti’nde yaşayan tüm halk aynı duygulara sahiptir. Ülkemizde yaşayan Ermenilere karşı kimse bir söz söylemez. Herkes beraber yaşıyor.” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

191 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Bina Kimlik Sistemi 2021’de Devreye Giriyor

Elazığ’da Doğu Anadolu Bölgesi’nin En Büyük Lavanta Bahçesi Kuruldu