in , ,

Azerbaycan’dan Türkiye’ye Öncelik…

Hayalet şehirleri andıran yerleşim yerleri tekrar imar edilecek.

Azerbaycan ordusunun 30 yıldır Ermenistan işgali altında bulunan topraklarını geri almasının sonrasında, imar süreci tekrar hız kazandı. Süreçte Azerbaycan firmaları kadar, Türk firmalarının da imzası olacak. Yol yapımından, enerji santral projelerine kadar birçok kritik alanda Türk firmaları, yöneticileri ve mühendisleri görev alacak.

İşgalden kurtarılan yerlerin büyük çoğunluğu, hayalet şehirleri andırıyor. Cebrayil, Ağdam, Fuzuli, Zengilan gibi kentlerde işgal döneminde büyük tahribat yaşanmış durumda. Bu nedenle Azerbaycan, işgalden kurtarılan topraklarda modern şehircilik ilkelerinin temel alındığı kapsamlı imar çalışmaları başlattı.

Yeniden kurulacak yerleşim birimlerinde “akıllı şehir” ve “akıllı köy” konseptleri esas alınacak. Dağlık Karabağ’ın güneş ve rüzgar enerjileri, zengin su kaynakları da kullanılarak, “yeşil enerji” bölgeleri oluşturulacak. Bölgedeki ilk proje Fuzuli’den Şuşa’ya uzanan yeni yolla başladı. Azerbaycan ordusunun işgalden kurtardığı, tarihi ve stratejik önemdeki Şuşa şehrine kadar uzanan Zafer Yolu’nun yarısını, zaferdeki rolüne atıfla Türkiye yapacak. 84 kilometrelik Zafer Yolu’nun 51-84 kilometre arasındaki bölümünü Türk firmaları Kolin ve Cengiz İnşaat, 0-51 kilometreleri arasını Azerbaycan firmaları üstlendi. Zafer Yolu’nun paralelindeki 102 km’lik otoyolu da Türk ve Azerbaycanlı firmalar yapıyor. Zafer Yolu’nun ağustos ayına kadar, otoyolun ise yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Türkiye ilaveten, Kelbecer yolunun altyapısını da düzenleyecek.

Fuzuli’ye Havalimanı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in temelini attığı Fuzuli Uluslararası Havalimanı ise Şuşa’nın ve Güney Kafkasya’nın cazibe merkezine dönüşmesine katkı sunacak. Havalimanı inşası, 15 Türk mühendis ve proje müdürüne emanet. Havalimanının pist bölümünün ağustos ayına kadar tamamlanması bekleniyor. Bina ve diğer kısımların yapımında da Türk firmaları etkin görev alacak.

Azerbaycan Havayolları Direktörü Farhan Guluyev, “30 yıllık Ermeni işgalinden sonra bir harabeyi teslim aldık. Tarihi zaferimizin sonrasında altyapı ve lojistik çalışmalarına hız kazandırdık. Bölgenin yeniden canlanması sağlanacak. Şuşa bir turizm merkezine dönüşecek ve lojistik merkez halini alacak” şeklinde konuştu.

Azvirt Proje Koordinatörü Bülent Mersinli ise, “Türk firmaları yol yapımı altyapı çalışmalarının büyük kısmını üstlendi. Pist kısmı tamamlandıktan sonra, bina inşaatının başlamasıyla Türk firmaları davet edilecek” dedi.

Enerji projelerine de ağırlık veren Azerbaycan; Cebrayil, Şuşa, Zengilan, Kubatlı, Laçin, Kelbecer’de elektrik santrali kuruyor. Sukavuşan’da da elektriğe ek olarak, su santrali kurulacak. Elektrik hattının yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Mayın Temizliğine Mehmetçik Katkısı

Azerbaycan ordusu, aşağı yukarı 10 bin kilometre karelik alanda mayın temizleme çalışmalarına da ağırlık veriyor. Yaklaşık 168 bin metrekarelik alan mayından temizlendi. Azerbaycan Ulusal Mayın Temizleme Ajansı (ANAMA)’nın mayın arama-tarama-temizlik faaliyetlerine Türkiye de katkı sunuyor, eğitim veriyor ve savunma alanındaki deneyimini de Azerbaycan ile paylaşıyor. 160 Türk askeri mayın kontrol merkezinde çalışma yürütüyor. Ağdam ilindeki mayın temizleme çalışmalarında da direkt olarak rol alıyor. ANAMA mayın arama tarama temizleme müdürü Mabad Mehmedov, Türk ordusuyla sorumlulukları bölüştüklerini söyledi.

Ne düşünüyorsunuz?

123 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Çeşme Ilıca’da Yıllardır Sheraton Markasıyla Hizmet Veren Otelin İşletmesi Devredildi

Kamu Lojmanları İle İlgili Yeni Satış İlanları Yayımlandı