in , ,

Azerbaycan’ın İdolü Türkiye…

Azerbaycan, inşaat ihalelerinde Türkiye modelini tercih etti !

Azerbaycan Bakanlar Kurulu İnşaat, Şehircilik ve Kamu Hizmetleri Daire Başkanı Feyruz Mustafayev, “Bize İdeal olanın, bilhassa inşaat alanındaki gelişmesini ve son 20 senedeki sıçrayışını da dikkate alırsak Türkiye modeli olacağını düşündük. Bu nedenle birkaç seçenek arasından biz Türkiye’yi tercih ettik.” dedi.

Azerbaycan’da Dağlık Karabağ ve etrafındaki 7 ilin imarı için çalışmalara başlandı. Azerbaycan hükümeti, tüm bölgeleri imar ederek vatandaşların buralara mümkün olan en kısa sürede dönüşünü hedefliyor.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in talimatıyla hükümet, projelere yabancı şirketlerin, bilhassa da Türk iş adamlarının katılması için süreçleri kolaylaştıracak sistemler üzerinde çalışıyor.

Ülkedeki inşaat ihalelerinde hükümet, Türkiye modelinin uygulanması yönünde karar aldı. Yapılan mevzuat değişikliği ile ihalelerde bürokratik engelleri ortadan kaldırılacak, siparişçi kurumların inşaat malzemesi taban fiyat listeleri güncel hale getirilecek.

İnşaat ihaleleri konusu ile ilgili yaptıkları çalışmalar ile yenikler ile ilgili açıklamalarda bulunan Azerbaycan Bakanlar Kurulu İnşaat, Şehircilik ve Kamu Hizmetleri Daire Başkanı Feyruz Mustafayev, Bakanlar Kurulu’nda bu hususta dünyadaki en iyi modelin hangisi olduğu ile ilgili araştırma yaptıklarını söyledi. “Bize İdeal olanın, bilhassa inşaat alanındaki gelişimini ve son 20 senedeki sıçrayışını da dikkate alırsak Türkiye modeli olacağını düşündük. O yüzden birkaç seçenek arasından biz Türkiye’yi tercih ettik. Türkiye’de yapılan inşaat ihalelerinde siparişçi kurum tarafından taban fiyat veriliyor. Burada da aynı sistem tatbik edilecek.” dedi.

Bu hususta Türkiye’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yüksek Fen Kurulu ile de görüşmeler yaptıklarını, çalışmalarını onlarla devam edeceklerini ifade eden Mustafayev, “Eski modelde yabancı herhangi bir şirket Azerbaycan’a gelince buradaki taban fiyatı belirleme sistemi farklıydı. Yabancı şirketler zorluk yaşıyordu. Süreç uzuyordu. Bürokratik çalışmalar artıyordu. Ama şimdi daha basit olacak. Türk ya da yabancı bir şirket sanki Türkiye’de ihaleye girer gibi burada o şartnameleri hazırlayabilecek.” ifadelerini kullandı.

“Türk şirketleri daha kolay teklif verebilecek.”

Başlıca görevlerinin Dağlık Karabağ ve etrafındaki illerin alt ve üst yapısını tekrar kurmak olduğunu vurgulayan Mustafayev, şunları kaydetti: “Türk ve Azerbaycanlı iş adamları birlikte burayı tekrar yapacak. Füzuli’den Şuşa’ya yeni yolun yapımında Azerbaycan ve Türk şirketleri birlikte çalışıyorlar. Bu da ilk adım. Türk şirketleri bugüne kadar Azerbaycan’da 16 milyar dolara yakın ihale aldı. Sadece Karabağ için değil Azerbaycan’ın genelinde tüm projelerde Türk şirketleri daha kolay ve daha cazip biçimde teklifler verebilecek. Bunun Azerbaycan’a yararı, rekabetin üst seviyeye çıkması ve kalitenin artması olacak. Böylece her ülke için ‘kazan kazan’ sonucunu ortaya çıkacak.”

Ne düşünüyorsunuz?

199 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Enerji Kimlik Belgesi Nedir, Nasıl Alınır ?

DASK Tarifesi Değişti !