in

Bakanlıktan Jeotermal Sera Yatırımı Çağrısı

Tarım ve Orman Bakanlığı, fizibilite raporu ve yatırımcı rehberi hazırladı.

Jeotermal seracılık alanına yatırım yapmak isteyenlere rehber olması amacıyla bir fizibilite raporu ve yatırımcı rehberi hazırlayan Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynakları arasında bulunan jeotermal enerji kaynakları bakımından dünyada 7’nci, Avrupa’da ise 1’inci sırada bulunduğuna dikkat çekerek yatırımcıları jeotermal sera yatırımı yapmaya çağırdı.

Örtü altı varlığı bakımından dünyada ilk 4 ülke arasında bulunan Türkiye, Avrupa’da İspanya’nın sonrasında 2’nci sırada yer alıyor.

Tarımsal üretim sürecini yıl içinde daha geniş bir zamana yaymak üzere yapılan örtü altı üretimde en önemli problem ısıtma olarak görülürken, ısıtma giderleri toplam maliyetin yüzde 80’ine kadar çıkabiliyor. Jeotermal enerjinin tarımsal üretim alanlarında kullanılması, bitkinin ihtiyaç duyduğu sıcaklığı sağlamanın yanısıra aşırı sıcak dönemler hariç üretimin kesintiye uğramadan yılın her döneminde yapılabilmesine izin veriyor. Isıtmanın düzenli yapıldığı seralarda ürün kalitesi artarken hastalık riski de minimize edilmiş oluyor.

Rehberde, sera yatırımlarına sağlanan destekler de yer aldı. Buna göre, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi, bu yatırımlara tarımsal üretime dair düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullandırıyor. Bu yatırımlar, Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı kapsamında yüzde 50 hibe desteği ve Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında illere göre değişmekle beraber yüzde 55-65 oranında hibe desteklerinden faydalandırılıyor.

Seralarda En Çok Sebze Yetiştiriliyor

Ülkedeki sera alanlarının yüzde 92’sinde sebze, yüzde 7’sinde meyve ve yüzde 1’inde süs bitkileri yetiştiriliyor. Seralarda sebze üretimi, sera yapısına, iklim ve diğer çevre etkenlerine bağlı olarak 3 değişik dönemde yapılıyor. Jeotermal seralarda yılın 11 ayı üretim gerçekleştirilebiliyor.

Türkiye’de jeotermal enerjiyle ısıtılan sera varlığı 4 bin 350 dekar iken, 30 bin dekar seranın jeotermal kaynakla ısıtılabilme potansiyeli yer alıyor.

Jeotermal sera alanları daha fazla Ege, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bulunuyor. Seralarda en çok üretimi yapılan ürün ise domates olarak öne çıkıyor.

Rehberde, bu alanda yapılan bir yatırımın karlılık durumu da ele alındı. Buna göre, 20 dekar alanda arazi bedeli hariç yapılan bir sera yatırımı projenin 4’üncü yılında yatırım ve işletme masraflarını karşılayıp kara geçiyor. Bu alandaki bir projenin yapılan masrafın üzerinde yarar sağladığı için karlı olduğu değerlendiriliyor.

Rehberde, yatırımcıların jeotermal sera yatırımının yapılacağı bölgede iklim ve diğer ekolojik koşulların uygunluğu, teknik bakım işlemlerinin usulüne uygun olarak yerine getirilmesi, jeotermal suyun varlığı ve sürdürülebilirliği, büyük pazarlara yakınlık, iç ve dış ticaret imkanları gibi nedenlere dikkat etmeleri gerektiği ifade edildi.

Rehberde, seranın kurulum yeri, çatısı, çadırı, havalandırma sistemi, bitki askı telleri, sulama sistemi ve ısı mekanizması hususlarında ayrıntılı bilgilere de yer verildi.

Ne düşünüyorsunuz?

112 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Arazi Bankacılığı Nedir ?

51 İl Belediyesinin Statüsü Değişecek !